Dieta bezglutenowa. Czy jest dla każdego?
W pewnym momencie dieta bezglutenowa stała się bardzo “modna”. Celebryci w swoich mediach chętnie chwalili się posiłkami zrobionymi w duchu “gluten free”, a na sklepowych półkach ze zdrową żywnością coraz częściej zaczęły pojawiać produkty oznaczone przekreślonym zbożem. Czym jest dieta bezglutenowa? Czy faktycznie jest dla każdego? Poznaj najważniejsze fakty i mity.
Dieta bezglutenowa – na czym polega?
Nie zdajemy sobie sprawy w ilu posiłkach znajduje się gluten, dopóki nie przejdziemy na dietę bezglutenową. Oprócz produktów zbożowych, które zawierają śladowe i spore ilości takich białek roślinnych, znajdziemy go w wyrobach przetworzonych m.in. gotowych daniach, sosach, konserwach, słodyczach i lekach.
Zobacz: Owoce: które są najzdrowsze?
Tym samym dieta bezglutenowa nie jest niczym innym jak wyeliminowaniem z naszych posiłków produktów zawierających gluten.
Dieta bezglutenowa – czy wpływa na nasze zdrowie?
Dieta bezglutenowa nie zwiększa ryzyka wystąpienia otyłości, nie przekłada się również na chudnięcie. Jednak stosowanie jej bez wcześniejszego zapoznania z tematem może przynieść negatywne skutki zarówno osobom chorym, jak i tym które są “gluten free” z wyboru.
Zobacz: Produkty z największą ilością witaminy B
Zobacz: Produkty z największą ilością witaminy C
Zobacz: Produkty z największą ilością witaminy D
Poprzez zmniejszoną podaż błonnika, dieta powoduje zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego, a także skutkuje niedoborem witamin grupy B, D, wapnia, żelaza, cynku i magnezu. Z drugiej strony, osoby stosujące tego typu żywienie, przykładają większą uwagę do zdrowego trybu życia m.in. unikając fast foodów i staranniej dobierając produkty do diety.
Zobacz: Produkty z największą ilością witaminy E
Zobacz: Warzywa: które są najzdrowsze?
Dieta bezglutenowa – czy jest dla każdego?
Gluten powinny wykluczyć osoby, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi, czyli celiakią (choroba trzewna) będąca genetycznie uwarunkowaną chorobą immunologiczną, chorobą Duhringa (skórna postać nietolerancji glutenu), alergią na gluten oraz nadwrażliwością na gluten. Każde z tych schorzeń ma inne symptomy oraz przyczyny i wymaga różnej diagnostyki, ale wspólnym mianownikiem jest to, że dotyczą szkodliwego oddziaływania glutenu na organizm. Powoduje on często:
- dolegliwości żołądkowe (kurczowy ból brzucha, wymioty, nudności),
- zmiany skórne (pokrzywka),
- problemy z układem oddechowym (katar, astma, anafilaksja indukowana wysiłkiem fizycznym),
- przewlekłe zmęczenie.
Każdy z tych symptomów jest źródłem cierpienia, dyskomfortu i poważnych problemów zdrowotnych.
Dieta bezglutenowa jest wskazana dla osób, które zmagają się z wyżej wskazanymi chorobami. Jeśli nie masz problemu po spożyciu glutenu, nie rezygnuj z niego i dbaj o to, aby twój jadłospis był jak najbardziej urozmaicony.