Chipsy. Produkty, z których warto zrezygnować
Zdrowa i zbilansowana dieta, to taka, która zawiera wiele składników odżywczych i witamin. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy produkt dostępny na rynku jest zdrowy. Dlaczego warto z diety wyłączyć chipsy?
Zobacz też:
Coca-cola. Produkty, z których warto zrezygnować
Skład chipsów
Chipsy to jedna z najbardziej znanych przekąsek. Są to cieniutkie plasterki chrupiącego ziemniaczka, umoczone w przyprawach oraz smażone w głębokim tłuszczu. Wydaje się więc, że jest to potrawa mało szkodliwa. Niestety chipsy są bardzo niezdrowe.
Skład chipsów:
- pulpa ziemniaczana,
- oleje (36%),
- sól,
- glutaminian sodu,
- akryloamid.
Zobacz też:
Żelki. Produkty, z których warto zrezygnować
Dlaczego nie warto jeść chipsów?
100 gram chipsów, to aż 550 kilokalorii. Składniki zawarte w chipsach sprawiają, że jest to produkt, który należy wykluczyć z codziennej diety. Przede wszystkim zawarte oleje są źródłem niezdrowych tłuszczów trans.
Zobacz też:
Produkty z największą ilością witaminy K
Tłuszcze trans zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo podnoszą poziom tzw. „złego” cholesterolu LDL i obniżają stężenie tego „dobrego” HDL we krwi. Są odpowiedzialne za podtrzymywanie stanów zapalnych i obniżenie odporności.
Zobacz też:
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Dodatkowo duża ilość soli w chipsach sprawia, że w naszym organizmie zatrzymują się płyny, a to powoduje uczucie opuchnięcia i ciężkości. Może to w konsekwencji prowadzić do kłopotów z nerkami oraz nadciśnieniem.
Zobacz też:
Fakt, że 100 gram chipsów to ponad 550 kilokalorii, sprawia że możemy bardzo przytyć. W konsekwencji regularne zjadanie chipsów może doprowadzić do otyłości.
Zobacz też:
Warzywa: które są najzdrowsze?
Najbardziej niebezpieczne w chipsach są akryloamidy, które mogą przyczynić się do powstania nowotworów. Dodatkowo związek ten działa toksycznie na układ nerwowy, a długotrwałe jego stosowanie powoduje uszkodzenie centralnego i obwodowego układu nerwowego.