Woda. Jak pić jej więcej? Objawy odwodnienia organizmu
Woda to jeden z podstawowych składników organizmu człowieka. Jest podstawą zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety. Jakie ma znaczenie? Jak objawia się odwodnienie organizmu? Co zrobić, aby pić na co dzień więcej wody?
Zobacz też:
Skrzyp. Właściwości i zastosowanie
Rumianek. Właściwości i zastosowanie
Mięta. Właściwości i zastosowanie
Melisa. Czy naprawdę uspokaja? Właściwości i działanie rośliny
Woda – znaczenie dla organizmu człowieka
Woda ma ogromne znaczenie dla układu krwionośnego, ponieważ sprawia, że krew krąży we wszystkich naczyniach. Zapobiega również otarciom wzajemnym narządów, np. staw o kości. Trzyma ciepło w organizmie i rozprowadza je równo po całym ciele.
Woda jest niezbędna do trawienia pokarmów. Dzięki niej powstają enzymy. Chroni również przed uszkodzeniami gałkę oczną, rdzeń kręgowy oraz płód (jeśli kobieta jest w ciąży).
Zobacz też:
Woda kokosowa. Jakie ma właściwości?
Woda – objawy odwodnienia
Woda może uciekać z organizmu po treningach, w bardzo ciepłe dni, po spożyciu dużej ilości alkoholu lub przy chorobie. Objawy świadczące o odwodnieniu to:
- zawroty głowy,
- skurcze mięśni,
- ogólne osłabieni,
- ciemniejszy kolor moczu,
- rzadkie oddawanie moczu,
- suche oczy,
- drażliwość organizmu,
- przyspieszony oddech,
- majaczenie.
Aby uchronić organizm przed odwodnieniem powinniśmy wypić minimum 1,5 litra wody. Naukowcy i lekarze, którzy przeprowadzili badania nad poziomem wody w organizmie, zalecają jednak wypijanie do 3 litrów wody w ciągu dnia. To duża ilość płynu bezsmakowego. Jak pić jej więcej?
Zobacz też:
Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?
Woda – jak pić jej więcej?
#1 Woda z miętą i cytryną
Mimo, że woda nie posiada smaku, większość ludzi właśnie z tego względu nie chce jej pić. Warto więc dodać jej trochę posmaku, aby przyjemniej się ją piło. Najlepiej do dzbanka nalać wody niegazowanej, dodać do niej pokrojoną cytrynę oraz liście mięty. Z pewnością wielu osobom będzie łatwiej ją wypijać.
#2 Szklanka na godzinę
Systematyczność sprawi, że spożycie wody będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeśli regularnie będziemy wypijać jej szklankę raz na godzinę, na pewno przez cały dzień uda nam się zaspokoić pełne zapotrzebowanie wody dla organizmu.
#3 Łącz wodę z posiłkiem
Warto również łączyć wodę ze spożywanym posiłkiem. Jedząc chce nam się pić, więc nie odczujemy wtedy ilości wody, którą wypijemy. Przy jednym posiłku nasz organizm zdoła wypić nawet 500 ml płynu.