Lawenda. Właściwości i zastosowanie
Lawenda to roślina od lat znana i kojarzona jako domowa broń na mole. Mało osób jednak wie, że można przyrządzić z niej napar, który charakteryzuje się wieloma niesamowitymi właściwościami oraz zastosowaniem w medycynie ludowej. Sprawdź jakie właściwości co kryje w sobie lawenda!
Zobacz też:
Pokrzywa. Dlaczego warto pić z niej napar? Właściwości i zastosowanie
Lawenda – właściwości
Lawenda to roślina, która posiada niesamowite właściwości. Przede wszystkim ma działanie przeciwbólowe. Przygotowany z niej napar bardzo szybko uśmierza ból organizmu. Charakteryzuje się również działaniem przeciwzapalnym oraz regeneracyjnym.
Napar z lawendy poleca się również osobom, które narażone są na stres lub mają problemy z bezsennością. Roślina ta wykazuje właściwości relaksujące, uspakajające oraz kojące. Dodatkowo zapobiega problemom z zaśnięciem.
Zobacz też:
Mięta. Właściwości i zastosowanie
Lawenda – zastosowani
Kosmetyka
Ze względu na wykazywanie przez lawendę właściwości leczniczych, znalazła ona swoje zastosowanie w kosmetyce. Produkuje się z niej kosmetyki do pielęgnacji skóry problematycznej, ponieważ ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Poprzez fakt, że lawenda ma również właściwości regeneracyjne, świetnie sprawdza się z leczeniem podrażnionej skóry. Dodatkowo cera staje się nawilżona, a jej koloryt zostaje wyrównany.
Lecznictwo
Na bazie lawendy przygotowywane są leki na uspokojenie oraz bezsenność. Stosuje się ją też przy problemach związanych z układem pokarmowym, gdyż wykazuje działanie przeciwskurczowe mięśni gładkich. Roślina jest również stosowana przy produkcji leków przeciwbólowych, które świetnie radzą sobie z atakami migreny, bólami menstruacyjnymi i reumatycznymi.
Zobacz też:
Rozmaryn. Właściwości i zastosowanie
Lawenda – napar
Aby korzystać z właściwości lawendy, warto pić z niej napar. Do przygotowania go potrzeba:
- suszone kwiaty lawendy,
- woda o temperaturze 95 stopni Celsjusza,
- miód.
Do przygotowania naparu z lawendy stosujemy jedynie suszone kwiaty, ponieważ są najbardziej bogate w substancje aktywne.
Wodę zagotowujemy do temperatury 95 stopni Celsjusza i zalewamy nią suszone kwiaty lawendy. Zostawiamy na około 15-20 minut. Odcedzamy napar i dodajemy do niego łyżkę miodu. Gotowe.
Zobacz też:
Skrzyp. Właściwości i zastosowanie
Lawenda – kąpiel
W aptekach oraz sklepach dostępne są olejki eteryczne na bazie lawendy. Warto dodać je do kąpieli w gorącej wodzie. Dzięki temu cała skóra będzie wygładzona i dokona się jej tonizacja (przywrócenie poprawnego pH skóry).
Zobacz też:
Melisa. Czy naprawdę uspokaja? Właściwości i działanie rośliny