Światowy Dzień bez Tytoniu. Jakie są zdrowotne konsekwencje palenia?

Dzisiaj, czyli 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Tytoniu. Te nietypowe święto ma na celu rozpowszechnienie społecznie informacji na temat konsekwencji zdrowotnych, które niesie za sobą palenie papierosów. Przedstawiamy powody, dla których warto rzucić palenie.
Zobacz też:
Światowy Dzień Pieczenia. Przepisy na najlepsze ciasta
Papierosy – źródło substancji smolistych
Papierosy oprócz nikotyny zawierają mnóstwo substancji smolistych, które są rakotwórcze i bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka. Głównymi składnikami papierosów są:
- Cyjanowodór,
- Aceton,
- Arsen,
- Polon,
- Chlorek winylu,
- Tlenek węgla,
- Formaldehyd,
- Nikotyna,
- Ciała smołowate.
Warto wiedzieć, że są to bardzo szkodliwe substancje chemiczne. Cyjanowodór był stosowany w obozach koncentracyjny jako śmiertelny gaz. Z kolei z arsenu produkuje się trutkę na szczury. W papierosach znajduje się również aceton, który rozpuszcza tkankę łączną oraz polon, który jest pierwiastkiem radioaktywnym.
Zobacz też:
Woda. Jak pić jej więcej? Objawy odwodnienia organizmu
Większość z chemicznych substancji występuje już w papierosie. Niestety najwięcej szkodliwych składników tworzy się podczas spalania tytoniu.
Papierosy są silnie uzależniające i trudno jest je rzucić. Co więcej nałóg zupełnie inaczej przebiega u mężczyzn, a inaczej u kobiet. Mężczyźni zazwyczaj palą, aby zabić nudę i się zrelaksować, dlatego rzucenie papierosów przychodzi im zdecydowanie łatwiej. Uzależnienie zdecydowanie gorzej przechodzi u kobiet, ponieważ zazwyczaj palą one papierosy po to aby się uspokoić. Udowodniono badaniami, że płeć piękna nie przepada za tym procederem, ale funkcjonuje u nich strach przed rzuceniem papierosów z obawy np. przed utyciem.
Papierosy – konsekwencje zdrowotne
Palenie papierosów niesie za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji zdrowotnych. To wystarczające dobre powody, aby rzucić ten szkodliwy nałóg. Na początku warto zaznaczyć, że palacze w dużej mierze umierają jeszcze przed 60 rokiem życia.
Zawarte ciała smołowe w papierosie mogą spowodować wiele poważnych chorób. Przede wszystkim odpowiadają za wiele nowotworów złośliwych. Powodują również raka język, krtani czy płuc.
Zobacz też:
Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?
Kolejnym szkodliwym składnikiem papierosów jest tlenek węgla czyli czad, który jest bardzo trującym gazem. Utrudnia przepływ tlenu do mózgu oraz zaburza proces oddychania komórek. Substancja ta wpływa bardzo negatywnie na pracę mózgu i serca.
Główny składnik papierosów to nikotyna, która bardzo obkurcza ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ciśnienie krwi oraz powoduje zaburzenia rytmu serca. Bardzo negatywnie oddziałuje na układ oddechowy i pracę serca.
Palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób serca, układu krwionośnego oraz układu oddechowego. Jest również najczęstszym powodem nowotworów. Nie warto więc palić, aby nie narażać na tak poważne choroby naszego organizmu. Życie jest jedno.