Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Dzisiaj, 14 września obchodzimy Dzień Wypalenia Zawodowego, który umieszczony jest w kalendarzu świąt nietypowych. Wypalenie zawodowe to poważny problem, który dotyka wiele osób niezależnie od wieku. Jak sobie z nim radzić?
Zobacz też:
Czego nie mówić zdenerwowanej kobiecie? Najgorsze teksty
Wypalenie zawodowe – czym jest?
Wypalenie zawodowe zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób. Oznacza to, że wiąże się to z wieloma dolegliwościami zawodowymi. Mówiąc o wypaleniu zawodowym mamy na myśli ogromną niechęć pójścia do pracy.
Zobacz też:
PMS. Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie z tym radzić?
Wypalenie zawodowe – objawy
Wypalenie zawodowe objawia się nie tylko negatywnymi uczuciami w stosunku do pracy. Wiąże się z nim wiele dolegliwości zdrowotnych. Jednak objawy, które mogą sygnalizować wypalenie zawodowe to:
- codzienne bóle głowy i brzucha,
- utrata koncentracji czy kreatywności,
- stronienie od współpracowników,
- zwiększone zmęczenie i drażliwość,
- odwlekanie zadań w czasie,
- ataki paniki,
- spadek formy,
- zmiana nawyków związanych ze snem,
- płaczliwość i nadwrażliwość,
- uczucie złości czy strachu wobec wykonywanej prac.
Zobacz też:
Jak dbać o związek? 5 rad, które pomogą w utrzymaniu dobrej relacji
Wypalenie zawodowe – przyczyny
Wiele osób, które przechodzą wypalenie zawodowe, na początku uwielbiało swoją pracę i obowiązki. Niestety najprawdopodobniej zmieniło się to podczas gorszego etapu w życiu. Nagle obowiązków zaczęło być coraz więcej, a na ich wykonanie nie starczało czasu. To doprowadzało do frustracji i ataków paniki, które przerodziły się w niechęć do wykonywanej pracy.
Zobacz też:
Pracoholizm. Jak sobie z nim radzić?
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie ma problemów, z których nie da się wyjść. Zawsze istnieją rozwiązania, które pomogą wyjść z wypalenia zawodowego i obudzić ponowne zamiłowanie do wykonywanej pracy.
Przede wszystkim, osoby które zmagają się z tym problemem powinny rozgraniczyć pracę z życiem prywatnym. Oznacza to, że podczas czasu wolnego powinniśmy odpoczywać, relaksować się i spotykać ze znajomymi. To bardzo dobrze wpłynie na nasz stan psychiczny.
Zobacz też:
Samotność – od niej blisko do depresji
Dla wielu osób świetnym rozwiązaniem jest zmiana otoczenia i pracy. Często wykonywanie tych samych rzeczy, tylko w innym miejscu, wypełnia daną osobę pozytywną energią. Dodatkowo dodaje dużo siły i motywacji.
Osoby, które zmagają się z wypaleniem zawodowym powinny również skupić się na walce ze stresem. Ćwiczenia oddechu, czy medytacja to najlepszy sposób, aby poradzić sobie z nerwami i stresującymi myślami.
Zobacz też:
Jak radzić sobie ze stresem? Skuteczne, domowe sposoby