PMS. Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie z tym radzić?
Huśtawka nastrojów, migreny, opuchnięte ciało, przybranie na wadze – to tylko kilka objawów zespołu napięcia miesiączkowego. Jak sobie z nim radzić i łagodzić jego objawy?
PMS – co to takiego?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, powszechnie określanego także nazwą PMS (Premenstrual Syndrome) to zespół uciążliwych objawów występujących przed miesiączką. Dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej o różnym nasileniu. Uważa się, że PMS to przewlekłe schorzenie, które wpływa na jakość życia kobiety oraz relacje interpersonalne i wydajność pracy.
Objawy PMS to między innymi drażliwość, zmienność nastroju, konfliktowość, wybuchy płaczu, zwiększona wrażliwość na odrzucenie, nadmierny lęk i smutek. Oprócz tego charakterystycznymi syndromami fizycznymi jest tkliwość piesi, ból i wzdęcie brzucha, obrzęk, ból głowy, ogólny dyskomfort oraz stres. Wszystkie wymienione objawy występują cyklicznie – w czasie owulacji, a szczególnie są odczuwane na tydzień przed miesiączką i trwają aż do jej wystąpienia.
Przyczyna występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie jest w pełni wyjaśniona. Uważa się, że PMS występuje na skutek interakcji między hormonami płciowymi a neuroprzekaźnikami w mózgu takimi jak serotonina. Występowaniu zespołu przedmiesiączkowego sprzyja również niski poziom zjonizowanego wapnia we krwi. Co istotne, zespół napięcia przedmiesiączkowego nie musi występować u wszystkich kobiet. Wskazuje się, że jeżeli w danym cyklu nie dochodzi do owulacji, nie powstaje ciałko żółte (uznaje się je za czynnik wywołujący PMS) i w efekcie objawy PMS nie występują.
PMS – jak sobie z tym radzić?
Odpowiednia dieta
Kluczem do sukcesu może być lżejsza dieta. Sugeruje się, aby w czasie PMS zwiększyć spożycie płynów oraz owoców i warzyw zasobnych w wodę. Jeśli chcemy zredukować opuchliznę i pozbyć się nadmiaru wody z organizmu sięgnijmy po arbuza i ogórki, które mają działanie moczopędne.
Dla niektórych z nas może się to wydawać niemożliwe, ale w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego warto zredukować spożycie soli do minimum, ponieważ słone potrawy przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie. Obrzękom sprzyja też alkohol, który co więcej może potęgować objawy depresyjne.
Suplementacja
Obok diety można także zaopatrzyć się w ziołowe suplementy. Olej z wiesiołka bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego. Co więcej, pomoże on w złagodzeniu tkliwości piersi i pozwoli zachować zdrowy wygląd skóry.
Warto również zwrócić uwagę na witaminę B6, witaminę E oraz magnez. Złagodzą one uczucie drażliwości, zmęczenia, a także pomogą na wzdęcia.
Zobacz też:
Spośród dostępnych na rynku suplementów diety warto zwrócić uwagę na witaminę B6, witaminę E i magnez. Są suplementami diety dostępnymi w postaci tabletek i pomagają złagodzić objawy zespołu miesiączkowego takie jak drażliwość, uczucie zmęczenia i wzdęcia.
Aktywność fizyczna
Sprawdzonym sposobem na łagodzenie objawów PMS jest aktywność fizyczna. Bieganie lub trening siłowy pomogą na wyzbycie się negatywnych emocji oraz rozdrażnienia. Natomiast jeśli dopada nas smutek i zmęczenie najlepszym pomysłem będzie spacer na łonie natury, który zadziała kojąco na zmysły lub joga -pomoże zrelaksować ciało i odciąży nasz umysł od codziennych trosk.
Zobacz też: Na początku była joga. O uczeniu, praktyce i zwiększonej wrażliwości
Czas dla siebie
Istotny jest także relaks oraz pielęgnacja, która pomoże nam w znalezieniu równowagi. Kąpiel ze świecami, wieczór z książką lub dobrym filmem czy maseczka. Żyjąc w ciągłym pędzie zapominamy często o tzw. “me time”. Szczególnie podczas PMS skupmy uwagę na sobie i swoich potrzebach. Muzyka relaksacyjna oraz domowe zabiegi pielęgnacyjne odciągną naszą głowę od problemów czy nerwowych sytuacji.
Przy objawach utrudniających normalne funkcjonowanie, kiedy domowe sposoby nie pomagają, niezbędna może okazać nie pomagają domowe sposoby oraz preparaty na PMS niezbędna może okazać się wizyta u lekarza ginekologa. Specjalista dobierze leczenie umożliwiające pozbycie się uciążliwych dolegliwości.