Śnieżnobiały uśmiech. Jaka metoda wybielania zębów sprawdzi się najlepiej?
Biały uśmiech często wiąże się z pewnością siebie – jednak nie wszyscy zostaliśmy obdarzeni śnieżnobiałym kolorem zębów. Barwa uzębienia jest cechą zmienną, zależy m.in. od stopnia mineralizacji zębów, a w wielu przypadkach zmienia się w momencie nieprawidłowej diety, niewłaściwej higieny jamy ustnej czy nagromadzenia się kamienia i osadów nazębnych. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z barwy swoich zębów, warto pomyśleć o zmianie pasty do zębów oraz skontaktować się ze stomatologiem, który wykona profesjonalne oczyszczanie jamy ustnej.
Zobacz: Jak dbać o usta? Codzienna pielęgnacja
Kontakt ze stomatologiem
Pierwszym krokiem, zanim podejmiemy decyzję o wybielaniu zębów, powinna być wizyta u stomatologa. To on oceni czy zabieg jest możliwy do przeprowadzenia. Jednym z najczęstszych przeciwwskazać jest próchnica, paradontoza i stan zapalny dziąseł. Wybielania nie zaleca się także kobietom w ciąży oraz karmiącym. Zabieg nie jest również przeprowadzany u osób poniżej 16 roku życia.
Zobacz: Operacja nosa. Co powinnaś o niej wiedzieć zanim podejmiesz decyzję?
Lista najczęstszych przeciwskazań:
- próchnica zębów
- choroby przyzębia
- paradontoza
- nadwrażliwość zębów
- odsłonięte korzenie zębowe
- ciąża i karmienie piersią
- alergia na środki zawarte w żelu wybielającym
- stan zapalny w jamie ustnej (dopóki nie zostanie wyleczony)
- przyjmowanie niektórych leków
- zabiegi chirurgiczne, które były wykonywane w ostatnim czasie
- noszenie aparatu ortodontycznego (zabieg można wykonać min. 6 miesięcy po zdjęciu aparatu)
- ogólne osłabienie organizmu i układu odpornościowego
Warto swoją walkę o biały uśmiech rozpocząć od higienizacji, czyli skalingu i piaskowania. Skaling ma na celu rozbicie kamienia nazębnego przy użyciu ultradźwięków lub tradycyjnych skalerów ręcznych. Regularne rozbijanie złogów nazębnych pozwala zapobiegać poważnym uszkodzeniom kości i ostrym stanom zapalnym. Natomiast piaskowaniem pozbywamy się z powierzchni zębów osadów wywołanych przez nawyki żywieniowe pacjenta oraz przyjmowane używki. Zabieg ten przeprowadzany jest przy użyciu piaskarki oraz specjalnego proszku.
Zobacz: Cera tłusta – charakterystyka. Jak o nią dbać?
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym polega na zastosowaniu wysoce aktywnych substancji, które mają utlenić przebarwienia zęba. Najczęściej stosuje się tutaj roztwory nadtlenku wodoru lub mocznika w stężeniach 30-35 proc. W związku z dużym działaniem inwazyjnym tego rodzaju preparatów, istotna jest wcześniejsza izolacja powierzchni dziąseł i tkanek miękkich jamy ustnej.
Preparat o żelowej konsystencji jest aktywowany za pomocą specjalnych lamp, co istotnie przyśpiesza całą procedurę oraz wzmacnia efekt wybielania nawet o kilka tonów.
Warto pamiętać, że wybielaniu podlegają tylko tkanki zęba. Wypełnienia stomatologiczne oraz prace protetyczne(szczególnie w odcinku przednim) będą musiały zostać wymienione, aby uzyskać pożądany efekt.
Zobacz: Maść z witaminą A to najlepszy produkt do walki z problemami skórnymi
Cena: około 2 000 zł
Wybielanie nakładkowe
Tańszą i bardziej popularną metodą wybielania są nakładki, które stosuje się w warunkach domowych. Nakładki przygotowane są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie pobranych wcześniej wycisków. Klient otrzymuje żel zawierający nadtlenek wodoru lub mocznik (taki sam, jaki jest stosowany w gabinecie dentystycznym, ale w mniejszym stężeniu substancji aktywnych).
Zobacz: Produkty z największą ilością witaminy K
Co wieczór, na noc, nakłada się niewielką ilość żelu do wnętrza nakładek, po czym umieszcza na zębach i użytkuje przez kilka godzin dziennie. Taka forma wybielania jest procesem stopniowym, a uzyskanie efektu takiego jak w gabinecie trwa znacznie dłużej.
Cena: do 1 500 zł
Wybielanie zębów. Co dalej?
Po zabiegu często występuje nadwrażliwość, której większość pacjentów nie odczuwa w trakcje wybielania. Pojawia się ona dopiero po pary godzinach i powinna minąć po koło jednym/ dwóch dniach.
Utrzymanie efektu białego uśmiechu zależy przede wszystkim od nas i naszego trybu życia, czyli diety, palenia papierosów oraz higieny jamy ustnej. Sam zabieg należy co jakiś czas powtarzać, natomiast w domu możemy używać specjalnych past podtrzymujących efekt oraz wykonywać samodzielnie dodatkowe zabiegi higienizacyjne.
Zobacz: Twoja wieczorna rutyna. Pielęgnacja skóry twarzy krok po kroku