Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Jakie mogą być skutki uboczne?
Tabletki antykoncepcyjne to najpopularniejsza metoda zapobiegania ciąży. Wiele kobiet decyduje się na nią przez dużą skuteczność oraz wygodę w stosowaniu. Bywa jednak, że po pewnym czasie ich stosowania musimy z nich zrezygnować.
Zobacz też: Tabletki antykoncepcyjne – największe mity
Do najczętszych przyczyn odstawienia tabletek antykoncepcyjnych należy złe samopoczucie kobiety, co może być wynikiem nieodpowiedniego dobrania kuracji. Drugą najczęstszą przyczyną decyzji o zaprzestaniu ich przyjmowania jest planowanie ciąży. Kobiety chcące rozpocząć starania o dziecko muszą mieć czas na regenerację organizmu po stosowaniu kuracji hormonalnej.
Możliwe negatywne i pozytywne skutki odstawienia tabletek
Tabletki antykoncepcyjne dostępne na rynku to najnowsza generacja, dlatego ich stosowanie, jak i odstawianie nie powinno przynosić żadnego dyskomfortu lub skutków ubocznych. Mimo to, organizm każdej z nas jest inny, w związku z tym mogą pojawić się w nim różne zmiany. Na co się przygotować? Sprawdź!
- spadek masy ciała (tracimy zgromadzoną podczas brania antykoncepcji wodę)
- zwiększone libido
- pogorszenie się kondycji włosów i paznokci
- nasilenie się problemów z trądzikiem na skórze
- wahania nastrojów
- bolesne i obfite miesiączki (szczególnie jeśli takie występowały przed stosowaniem antykoncepcji)
- nieregularne miesiączki
- całkowity brak okresu po odstawieniu antykoncepcji
Pamiętaj! Zanim odstawisz tabletki skonsultuj to ze swoim ginekologiem, który może zlecić dodatkowe badania oraz doradzi, jak bezpiecznie zaprzestać kurację hormonalną.
Zobacz też: Przygotowanie do ciąży. 8 najważniejszych kroków!