Endometrioza – objawy i leczenie
Endometrioza to problem, który dotyka 15% kobiet w wieku rozrodczym. Zmaga się z nią ponad 176 mln kobiet na świecie, w Unii Europejskiej 14 mln, a w Polsce ponad 1 mln kobiet.
Niestety endometrioza jest często za późno wykrywana, a jej objawy mogą przybrać różną postać. Endometrioza może m.in. objawiać się bólem w okolicy miednicy w trakcie menstruacji lub niezależnie od fazy cyklu. Skutkiem endometriozy często są problemy z zajściem w ciążę.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza (inaczej gruczolistość macicy), to schorzenie, które polega na pojawianiu się komórek endometrium poza ich odpowiednią strefą jaką jest jama macicy.
Ogniska endometriozy występują głównie w jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach, szyjce macicy, pęcherzu moczowym, a nawet w jelitach. Często zdarza się, że zostają tam na zawsze, a w wyniku stanu zapalnego tworzą się w tych miejscach guzki lub zrosty.
Najczęstsze objawy endometriozy
- problem z zajściem w ciążę,
- niepłodność,
- ból w okolicy miednicy,
- bolesne miesiączki,
- ból w trakcie stosunku lub zaraz po
Ważne! Endometrioza może nie dawać żadnych objawów bólowych! Warto, więc regularnie badać się u ginekologa!
Leczenie
Istnieją dwie metody leczenia endometriozy: farmakologiczne i operacyjne.
Leczenie farmakologiczne endometriozy polega na wprowadzeniu kobiety w stan, gdy cykl miesiączkowy zanika, czyli: menopauzy, braku miesiączki oraz ciąży. Efekt pozwalają osiągnąć tabletki antykoncepcyjne lub progestageny.
Leczenie operacyjne przeprowadzane jest laparoskopowo.
Do przeprowadzenia zabiegu kwalifikują się kobiety, które cierpią na niepłodność, uskarżają się na ból w miednicy, chorują na endometriozę głęboko naciekającą oraz posiadają torbiele endometrialne jajników.
Zobacz też: Ból brzucha podczas miesiączki. Jak sobie z nim radzić?