Opalanie ciała na słońcu – mity i fakty
![Dożynki gminne w województwie dolnośląskim. Sprawdź listę [TABELA]](https://piekniejsze.pl/wp-content/uploads/sites/43/2022/07/summer-3490611__340-edited.jpg)
Opalanie ciała latem i wygrzewanie się na słońcu ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Warto jednak wiedzieć, że wokół czynności urosło wiele mitów, które mogą sprawić, że spalimy naszą skórę na mocnych promieniach słonecznych.
Zobacz też:
Tabletki antykoncepcyjne – największe mity
MITY i FAKTY dotyczące opalania
”Opalanie i słońce pomagają na trądzik” – MIT
Nie jest prawdą, że słońce i opalenie twarzy pomaga w problemach z trądzikiem. Promienie słoneczne wysuszą skórę, co da kilkudniowe złudzenie, jakoby trądzik się cofał. Trądzik jest chorobą związana z hormonami, więc słońce nas z niej nie wyleczy. Jeśli masz problemy skórne – jedyne i najlepsze rozwiązanie to udanie się do lekarza specjalisty, czyli dermatologa.
Zobacz też:
”W wodzie się nie opalę” – MIT
Mit dotyczące przekonania, że w wodzie nie da się opalić, jest przyczyną wielu poparzeń słonecznych. Woda ma właściwości pochłaniające oraz odbijające promienie słoneczne, więc przyciąga je do naszego ciała. Dlatego przed kąpielą warto posmarować się wodoodpornym kremem z filtrem, który zabezpieczy nas przed poparzeniami i uczuciem pieczenia.
Zobacz też:
”Krem z filtrem należy stosować cały rok” – FAKT
Jeśli kiedykolwiek natrafiłaś na informację dotyczącą stosowania kremów z filtrem przez cały rok – weź to sobie do serca. Promienie słoneczne dosięgają naszego ciała o każdej porze rok. Dlatego ochrona przed nimi jest niezwykle ważna. Poranne nałożenie kremu z filtrem powinno stać się częścią naszej codziennej rutyny.
Zobacz też:
Kosmetyki z SPF. Dlaczego warto ich używać?
”Solarium chroni przed nowotworem skóry” – MIT
Jeśli idąc na solarium, miałaś pewność, że chroni to przed nowotworami skóry, jest to ogromny mit. Jest odwrotnie, ponieważ w takim miejscu opalają nas promienie UV, które są bardzo szkodliwe i docierają do każdego miejsca. W konsekwencji może okazać się, że zachorujemy na nowotwór złośliwy skóry, czyli czerniaka.
Zobacz też:
Światowy Dzień Walki z Czerniakiem. Jak zapobiegać chorobie?
”Opalanie przyśpiesza starzenie się skóry” – FAKT
Niestety osoby, które regularnie wystawiają swoje ciało na słońce i opalają się kilka godzin dziennie, bez filtra – przyśpieszają starzenie swojej skóry. Promienie UV niszczą warstwy naskórka, a w zamian wytwarzają się cytokiny przeciwzapalne i enzymy, które biorą udział w starzeniu skóry.