Jak rezygnacja z alkoholu wpływa na psychikę?

Rezygnacja z alkoholu
W dzisiejszych czasach rezygnacja z napojów alkoholowych nie zawsze podyktowana jest uzależnieniem. Niektórzy robią to z innych przyczyn. Należy do nich między innymi dbanie o zdrowie, oszczędzanie pieniędzy czy niechęć do kaca. Można stwierdzić, że życie w stałej trzeźwości staje się trendem.
Przeczytaj także: Trzy przepisy na bezalkoholowe świąteczne drinki!
Abstynencja, a psychika
Poczucie winy
Niektóre osoby po spożywaniu alkoholu mają poczucie winy i wyrzuty sumienia. Często się tak dzieje z powodu niepokoju najbliższych o nasz stan. Po każdym wypadzie odczuwamy ich zawód na nas. Dzięki trzeźwości możemy uniknąć tego schematu.
Poprawa samopoczucia
Na odstawienie alkoholu należy patrzeć długofalowo. Badania wykazują, że po 4 tygodniach abstynencji możemy odczuć poprawę stanu samopoczucia. Zwiększa się nasze poczucie sprawczości, które jest bardzo istotne w życiu każdego człowieka. Mózg działa bardziej efektywnie, a my możemy lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami i wzmacniać swoją psychiczną odporność.
Mniej lęku
U niektórych osób na drugi dzień po wypiciu alkoholu występują stany lękowe. Dzięki trzeźwości w naszym życiu pojawia się więcej przestrzeni na inne ważne rzeczy. Wiele osób wskazuje, że dzięki temu odnalazły w sobie nową pasję.
Przeczytaj także: Syndrom DDA. Jakie są konsekwencje dorastania wśród rodziców alkoholików?