Jakie są pierwsze oznaki powstawania krwiaków podskórnych?
Krwiak podskórny – czym jest i jak wygląda?
Krwiak to wylew krwi z uszkodzonego naczynia, który gromadzi się wokół pobliskich tkanek. Tworzy się zbiornik, w którym zbiera się wynaczyniona krew. Krwiaki mogą mieć różną wielkość – od średnicy kilka mm do wielocentymetrowych. Ich barwa jest zmienna w czasie, co jest związane z rozkładem hemoglobiny – początkowo jest czerwona, następnie sina i stopniowo przechodzi do brunatnej i żółtej. Dotykając miejsca, w którym utworzył się krwiak, można wyczuć zgrubienie. Przy większych wylewach możesz zaobserwować charakterystyczne przelewanie się krwi w zbiorniku, czyli objaw chełbotania.
Pierwsze oznaki powstawania krwiaków podskórnych
Nietrudno oczekiwać powstawania krwiaka, gdy doznałeś jakiegoś urazu. Upadek z wysokości, uderzenie się o szafkę lub udział w bójce – wszystko to może doprowadzić do pękania naczyń krwionośnych i powstawania zbiorników z krwią pod skórą. U osób z chorobami krwi lub naczyń krwiaki występują czasem samoistnie. Co może świadczyć o ich powstawaniu?
- Ból lub tkliwość – spowodowane rozpychaniem się krwi w tkankach i tworzeniem się zbiornika z krwią.
- Ucieplenie skóry – efekt reakcji zapalnej tkanek wokół tworzącego się krwiaka.
- Wyczuwalne zgrubienie – dotykając skórę, możesz poczuć guzek/grudkę, co jest miejscem powstającego zbiornika z krwią.
- Zmiana barwy skóry – czerwone lub bordowe zabarwienie skóry nad wylewem krwi.
- Ograniczenie ruchomości – jeśli krwiak podskórny tworzy się nad stawem, to może uciskać na staw i zmniejszyć zakres ruchu.
Pierwsza pomoc przy krwiakach podskórnych
Kluczowe jest jak najszybsze działanie, bo może to ograniczyć ostateczny rozmiar krwiaka. Jeśli przyczyną rozwijającego się krwiaka jest uraz, to szybko przyłóż na stłuczoną skórę chłodny kompres. Może to być lód z zamrażarki owinięty w ręcznik lub specjalne bandaże chłodzące z apteki. Chłód znosi ból i zmniejsza obrzęk. Uciśnij uszkodzone miejsce. Użyj do tego bandaża elastycznego. Jeśli to możliwe, to ułóż uszkodzoną część ciała nieco wyżej. Pozwoli to na zmniejszenie ilości krwi, która dostanie się do powstającego zbiornika i ograniczy obrzęk tkanek.
Leczenie krwiaków podskórnych zaczynaj tak szybko, jak to możliwe. Dobrze sprawdzi się żel z heparyną, która ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Żel przyspiesza gojenie się uszkodzonego miejsca i usuwanie krwi zgromadzonej w podskórnym krwiaku. Stosuj go już od pierwszych oznak tworzenia się krwiaka. Stosuj go 1-3 razy na dobę. Kupisz go bez recepty w większości aptek. [1]
Inną apteczną substancją, która może przyspieszyć wchłanianie się krwiaka, jest arnika górska. Preparaty mają postać maści do stosowania na skórę nad krwiakiem. Arnika wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe oraz usprawnia krążenie limfy i krwi. [2]
Wczesne postępowanie w przypadku rozwijających się krwiaków podskórnych może ograniczać ich rozmiar i zmniejszać dolegliwości takie jak obrzęki czy ból. Warto znać pierwsze oznaki powstawania krwiaków i reagować na nie jak najszybciej.
Bibliografia
[1] „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 31 sierpień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371
[2] P. Kriplani, K. Guarve, i U. S. Baghael, „Arnica montana L. – a plant of healing: review”, Journal of Pharmacy and Pharmacology, t. 69, nr 8, s. 925–945, sie. 2017, doi: 10.1111/jphp.12724.