Nadmierne pocenie się. Skąd się bierze i jak je leczyć?
To dość wstydliwa dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Nadmierne pocenie się może być oznaką różnych dolegliwości. Kiedy termometry wskazują ponad 30 stopni Celsjusza, nikogo nie dziwi pot spływający po czole. Podobnie jest w przypadku, kiedy po długim treningu nasza koszulka przykleja się do ciała. Problem pojawia się wówczas, kiedy mocno pocimy się niezależnie od pogody za oknem i tego, czy akurat uprawialiśmy aktywność fizyczną, czy odpoczywamy na kanapie.
Zobacz też: Przesilenie letnie. Czy niesie za sobą konsekwencje zdrowotne?
Skąd bierze się nadmierne pocenie?
Wyróżniamy dwa rodzaje nadmiernego pocenia – pocenie zlewne (czyli sytuacja, kiedy pot dosłownie się z nas leje) oraz pocenie nocne. Zbyt duża ilość potu, oraz jego dziwny, nietypowy zapach mogą świadczyć o dolegliwościach, których nie widać na pierwszy rzut oka. Jeśli więc niepokoi nas nadmierne pocenie się, pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty.
Nadmierne pocenie się może świadczyć o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Oczywistą przyczyną takiego stanu rzeczy może być również nadwaga lub otyłość – wówczas pocimy się bardziej, należałoby więc najpierw rozważyć zrzucenie dodatkowych kilogramów. Może również okazać się, że pocenie się jest objawem dużo poważniejszej choroby, na przykład cukrzycy, akromegalii lub choroby Parkinsona. Nadmierna potliwość może być również spowodowana zaburzeniami układu nerwowego – wówczas pocimy się jedynie po jednej stronie ciała lub w konkretnym miejscu. Na ilość i natężenie potu mają także wpływ postępujące w organizmie zmiany hormonalne (np. ciąża, menopauza lub niedoczynność tarczycy).
Domowe sposoby na nadmierne pocenie się
Jeśli znamy już przyczynę nadmiernego pocenia się, możemy przejść do odpowiedniego leczenia, które pomoże wyeliminować problem. Możemy również pomagać sobie innymi sposobami, które usprawnią proces leczenia i sprawią, że będziemy czuć się bardziej komfortowo. Kluczowe w walce z poceniem się jest noszenie luźnych, przewiewnych ubrań z naturalnym materiałów. Warto zaopatrzyć się w bawełnianą lub lnianą odzież, która świetnie sprawdzi się w upały. Możemy wypróbować apteczne specyfiki, takie jak blokery potu w sztyfcie oraz w tabletkach. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś mocniejszego, pomocny może okazać się botoks. Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w miejsca, których dotyczy problem pocenia się. Preparat ten powstrzymuje funkcjonowanie gruczołów potowych nawet na kilka miesięcy.
Zobacz też: Fryzury na lato 2022. Jakie upięcia są najlepsze na upały?