Jak pozbyć się trądziku? Peelingi medyczne w walce ze zmianami trądzikowymi

Jednym z głównych problemów, o jakich słyszy się w gabinetach dermatologicznych, jest trądzik. To dość krępujący problem, który dotyczy nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. O ile w tym pierwszym przypadku powodem zmian na skórze są zaburzenia hormonalne, o tyle u osób dojrzałych trudno określić przyczynę ich powstawania – dotychczas nie została ona jednoznacznie rozpoznana. Z pewnością wśród czynników sprawczych wymienia się stres, predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz stosowanie niektórych leków (np. antydepresyjnych). Jednak bez względu na to, czym trądzik został wywołany, należy bezzwłocznie zadbać o prawidłowe leczenie, które uchroni przed głębokimi bliznami i przebarwieniami.
Jak leczyć trądzik?
Trądzik to zróżnicowana choroba skóry, której leczenie dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Oprócz terapii farmakologiczno-kosmetycznej lekarze dermatolodzy często proponują rozmaite zabiegi, dzięki którym zmiany trądzikowe szybciej ustępują, a skóra nabiera jednorodnego, zdrowego kolorytu.
Rodzaje peelingów medycznych
PEELINGI MEDYCZNE to inaczej peelingi chemiczne, które polegają na złuszczaniu naskórka w sposób całkowicie kontrolowany. Rozmaite mieszanki pozwalają oczyścić skórę, docierając do naskórka na różnej głębokości. Istnieje kilka rodzajów kwasów wykorzystywanych do tego celu. Każdy powinien być dobierany indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjentów. Peelingi kwasami wspomagają leczenie trądziku, redukują przebarwienia, usuwają blizny. Stanowią rewelacyjną suplementację leczenia dermatologicznego, dzięki którym szybciej pozbędziesz się wstydliwego problemu.
- Peeling kwasem migdałowym. Kwas migdałowy – jako jeden z kwasów AHA (alfa-hydroksykwas) – jest świetnym rozwiązaniem dla cery z problemami (nawet tej z trądzikiem różowatym). Stosuje się go na skórę, aby wyrównać jej pigmentację oraz pobudzić regenerację naskórka. Peeling kwasem migdałowym ma działanie złuszczające w warstwie rogowej skóry. W rezultacie zmniejsza łojotok, wysusza zmiany trądzikowe, dzięki czemu cera staje się gładsza, bardziej napięta i nawilżona, a pory zmniejszone. Kuracja tym kwasem ma także działanie rozjaśniające, toteż może w znacznym stopniu redukować przebarwienia potrądzikowe. Kwas migdałowy jest dość łagodny, dzięki czemu wolniej wnika w skórę, nie pozostawiając zaczerwień ani podrażnień.
- Peeling kwasem glikolowym. Jest to peeling średniogłęboki. Kwas glikolowy również należy do grupy kwasów AHA. Rozluźniając łączenia międzykomórkowe w martwym naskórku, dokładnie oczyszcza skórę. Dzięki temu cera jest nawilżona, a także lepiej ukrwiona i dotleniona. Skóra ma mniejsze skłonności do wytwarzania niedoskonałości takich jak pryszcze i zaskórniki. Zabieg ten poleca się osobom z silnym trądzikiem młodzieńczym oraz z problemami pigmentacyjnymi. Należy pamiętać, że kwas glikolowy jest silny i dość inwazyjny, dlatego bezpośrednio po zabiegu powinno się maksymalnie nawilżyć i odżywić skórę.
- Peeling kwasem pirogronowym. Jest to zabieg zalecany w przypadku trądziku w fazie aktywnej, trądziku różowatego, blizn potrądzikowych, zaskórników, nadmiernego łojotoku, a także hiperpigmentacji pozapalnej. Kwas pirogronowy ma działanie sebostatyczne, czyli ogranicza nadmiar wydzielania serum, które jest idealnym siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. Kwas ten należy do substancji alfa-ketokwasowych, jest więc bardzo silny, inwazyjny i szybko penetruje w skórę. Jednak nie wywołuje uczucia dyskomfortu ani defektów estetycznych (nie pojawiają się krosty, plamy, zaczerwienienia). Pozostawia skórę oczyszczoną, gładką, elastyczną, a dodatkowo optymalnie stymuluje powstawanie kolagenu, dzięki czemu cera nabiera jednorodnego kolorytu, co oznacza zdrowszy wygląd.
Poza wymienionymi, w peelingach medycznych wykorzystuje się także kwas salicylowy, mlekowy, azelainowy i retinowy.