Jak gra w szachy wpływa na nasz mózg?
Gra w szachy, a działanie mózgu
Psycholodzy mówią, że najlepsi szachiści świata mają IQ w normie. To oznacza, że żeby być w nie grać nie trzeba być ponadprzeciętnym. Mózg jest naszym centrum dowodzenia, więc warto o niego dbać. Można to robić poprzez grę w szachy. Stymuluje się go poprzez odpowiednie bodźce. Szachy wywierają również niekiedy silne emocje, które dodatkowo oddziałują na nasz cały organizm.
„Partia szachów jest zawsze wygrana w następstwie błędu – przeciwnika lub własnego”
Ksawery Tartakower
Zobacz też: Wągry – jak pozbyć się zaskórników z nosa?
Zdolność do rozwiązywanie problemów
Badania wskazują, że regularna gra w szachy rozwija zdolności do rozwiązywania problemów poprzez stymulację myślenia strategicznego. Gracz musi analizować różne sytuacje i to w zwykle krótkim czasie. Dodatkowo przewiduje możliwe posunięcia oponenta. Wypracowuje to umiejętność logicznego myślenia w dynamicznych sytuacjach. To może przekładać się później na inne obszary życia, wspierając efektywne rozwiązywanie problemów.
Kreatywność
Grając w szachy nieustannie szukamy nowszych rozwiązań. Analizujemy każdą możliwą opcję. Gracze myślą poza utarte ścieżki, gdyż ułożenie na szachownicy zawsze jest inne i nowe. Muszą być kreatywni w swojej strategii i powinni dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji na planszy. Wzmacnia to myślenie w sposób elastyczny, innowacyjny i wspomaga znajdywanie oryginalnych rozwiązań w różnych kontekstach.
Zobacz też: Dieta dobra dla mózgu. Jakie produkty pobudzą jego pracę?
Strategia i analiza
Szachy wymagają od graczy oceny aktualnej sytuacji na szachownicy. Dodatkowo muszą przewidywać kolejne posunięcia – swoje, ale także przeciwnika. Identyfikują słabe i mocne ruchy. Planują długoterminowe cele i dostosowują się do sytuacji. Te umiejętności podświadomie transferujemy do innych obszarów życia. Dzięki regularnej nauce gry nasz mózg zaczyna podejmować coraz bardziej przemyślane decyzje.
Umiejętności planowania
Gracze planują swoje posunięcia i to czasem nawet kilka ruchów do przodu. W grze zachodzi konieczność opracowania planu, który uwzględnia różne scenariusze, także te mniej przyjemne. Ta umiejętność może przyczynić się do rozwinięcia ogólnych zdolności planowania życiowych celów i działań, które zmierzają do ich osiągnięcia.
Pamięć i koncentracja
Szachy wspomagają zapamiętywanie różnych pozycji na szachownicy, strategii i wcześniejszych partii. Do profesjonalnej i zawodowej gry musimy się również nauczyć różnego rodzaju otwarć (np. gambit królewski, obrona sycylijska). Praktyka szachów wzmacnia zdolność do koncentracji i retencji informacji. Wspiera również pamięć operacyjną, czyli zdolność do przechowywania i manipulowania danymi w pamięci krótkotrwałej.
Zobacz też: Najbardziej prawdziwe 25 cytatów o sile kobiecości. Poznaj je wszystkie