Ashwagandha – co to jest i dlaczego warto ją stosować?
Ashwagandha to roślina o charakterystycznym zapachu, która posiada wiele wartości leczniczych korzystnie wpływających na ludzki organizm. Jej właściwości wykorzystywane są w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat, natomiast w Polsce zyskała na popularności dopiero kilka lat temu. Stosowana jest zwłaszcza przez osoby aktywne fizycznie.
Zobacz też: Kreatyna – jakie ma właściwości?
Zobacz też: Beta-alanina: właściwości i zastosowanie
Ashwagandha znana jest także pod nazwą żeń-szeń indyjski, witania ospała czy wiśnia zimowa. Najczęściej wykorzystywany jest korzeń ashwagandhy, który jest suszony, a następnie rozdrabniany na proszek. Aby w pełni odczuć rezultaty spożywania ashwagandhy, istotna jest regularność i długość stosowania – niektóre efekty mogą być widoczne dość szybko (np. poprawa jakości snu), lecz większość rezultatów będzie dobrze odczuwalna dopiero po 6-8 tygodniach.
Zwiększenie wydolności fizycznej
Jednym z głównych zalet ashwagandhy jest zwiększenie wydolności fizycznej i wspomaganie w zwiększaniu masy mięśniowej. Ashwagandha ma także właściwości, które pomagają zwiększyć pułap tlenowy organizmu – jest to istotne zwłaszcza dla sportowców.
Poprawa jakości snu
Substancje aktywne zawarte w indyjskim żeń-szeniu redukują ilość kortyzolu w organizmie, co pomaga obniżyć niepokój i załagodzić stres. To z kolei ma wpływ zarówno na jakość snu, jak i na tempo zasypiania.
Wzmocnienie układu odpornościowego
Ashwagandha posiada w składzie dużą ilość substancji aktywnych, takich jak witanolidy, glikowitanolidy i witanozydy. Substancje te nie tylko działają przeciwwirusowo i antybakteryjnie, ale również wspomagają walkę organizmu z infekcjami. Dodatkowo, pomagają organizmowi lepiej dostosować się do niekorzystnych dla niego czynników zewnętrznych.
Wspomaganie pracy mózgu
Zawarte w żeń-szeniu indyjskim składniki potrafią skutecznie obniżyć poziom stresu i napięcie lękowe. Są za to w stanie poprawić koncentrację i przyspieszyć przyswajanie wiedzy. Największym atutem ashwagandy jest jednak łagodzenie stresu i działanie antydepresyjne.
Zobacz też: Kamień gua sha. Czy rzeczywiście działa?