Jak po przyjacielsku zakończyć przyjaźń?

Tak jak każdy związek, przyjaźń również przechodzi różne fazy i kryzysy. Niektórzy szczęściarze cieszą się przyjaźnią przez całe życie, a innym po wielu latach głębokiej relacji rozchodzą się drogi.
Masz poczucie, że ta przyjaźń cię męczy i jest toksyczna? Nie blokuj się ideałem “przyjaźni do końca życia”. Masz prawo zakończyć tę relację. Jak zrobić to w odpowiedni sposób? Sprawdź!
Zobacz też: Toksyczna przyjaźń. Zachowania, które mogą o niej świadczyć
Jak po przyjacielsku zakończyć przyjaźń?
Zakończenie przyjaźni to z pewnością trudny i delikatny proces. Przed zrobieniem tego, warto odpowiednio przemyśleć sprawę i przeprowadzić rozmowę z empatią i szacunkiem dla drugiej osoby – niezależnie od powodu, dla którego chcesz zakończyć tę przyjaźń.
Konwersacja
Zakończenie przyjaźni powinno odbyć się za pomocą bezpośredniej konwersacji, czyli twarzą w twarz. Warto również wybrać odpowiednie miejsce, by móc w spokoju porozmawiać.
Powiedz co czujesz
Bądź szczera i otwarta. Widocznie masz konkretny powód dla którego chcesz zakończyć tę relację. Spraw więc by osoba, z którą rozmawiasz bez problemu zrozumiała, jakie są twoje pobudki. Uzasadnij dlaczego uważasz, że to zakończenie jest konieczne. Postaraj się jednak unikać oskarżeń i obwiniania drugiej strony.
Wysłuchaj
Być może to wasza ostatnia rozmowa twarzą w twarz. Pozwól więc swojemu przyjacielowi wyrazić uczucia i opinię. Posłuchaj uważnie i szanuj to, co ma do powiedzenia. Z pewnością to doceni.
Rozważ możliwość późniejszego pojednania
Bywa, że po pewnym okresie rozłąki, wielu przemyśleniach i wspólnej odbudowie, można pomyśleć o ponownym kontakcie z byłym przyjacielem, jeśli tylko obie strony są na to otwarte. Zostaw więc “pewną furtkę” i zakończ tę przyjaźń w łagodny sposób.
Zachowaj zdrowy dystans i nie wypowiadaj się źle o byłym przyjacielu
Po zakończeniu przyjaźni ważne jest, aby dać sobie chwilę na przetrawienie emocji i adaptację do nowej sytuacji. Pamiętaj! To, że już nie przyjaźnisz się z tą osobą nie powinno wpłynąć na negatywne wypowiadanie się do innych. Ze względu na szacunek do tej długiej i głębokiej relacji, zachowaj swoje przemyślenia dla siebie.
Zobacz też: Granice w przyjaźni: Czego lepiej nie mówić bliskiej osobie?