Orgazm łechtaczkowy, pochwowy, analny… ile istnieje rodzajów orgazmu?
Orgazm należy uznać za spełnienie aktu seksualnego. Do przeżycia tej reakcji pobudzającej cały organizm, dążą osoby uprawiające seks. W dzisiejszych czasach trzeba już porzucić wizję, jakoby stosunki płciowe odbywały się w celu prokreacji- większość osób obecnie współżyje w celu odczucia przyjemności, a więc tytułowego orgazmu. Pojęcie to jest bardzo tajemnicze, wciąż trwają dyskusje na temat biologicznego, ewolucyjnego sensu przeżywania tego typu rozkoszy. Na ile zdolność do przeżywania szczytowania jest wrodzona, a na ile wyuczona? Czy to ewenement w świecie zwierząt, który występuje tylko u człowieka?
W momencie maksymalnego napięcia seksualnego, kiedy pojawia się duże przekrwienie stref erogennych- dochodzi do orgazmu. Szczytowanie przebiega dwupoziomowo- w obszarze fizycznym i psychicznym. Dlatego mówi się o tym zjawisku, jako bardzo złożonym i wielowymiarowym. Wpływ na przeżywanie spełnienia podczas stosunku płciowego ma budowa anatomiczna, dobrostan psychiczny, ale także społeczno-kulturowe uwarunkowania, w których funkcjonujemy (czyli, jakie są społeczne przekonania na temat prawa do orgazmu i jego znaczenia).Jeżeli osoba jest wyposażona w penisa, typowy orgazm pojawi się podczas końcowego etapu aktu seksualnego, w wyniku stymulacji prącia. Wielkość przyjemności zależy od wieku, u młodszych mężczyzn sperma ejakuluje z większą siłą, co daje duże doznania zmysłowe. Wraz z wiekiem spada objętość spermy podczas wytrysku, ale także słabną skurcze zwieraczy cewki. Orgazm męski cechuje jego nieuchronność (poczucie zbliżającego się wytrysku) i ogromna przyjemność odczuwana w momencie, gdy nasienie przeciska się przez cewkę. Zdrowy i normatywny przebieg tego zjawiska u mężczyzn polega na połączeniu wytrysku i orgazmu. Poza ejakulacją, szczytowaniu u mężczyzn towarzyszą także hiperwentylacja, przyspieszone tętno, wzrost ciśnienia, napięcie mięśni, erekcja sutków oraz skurcze mięśni zwieraczy odbytu.
O tyle, o ile w przypadku osób z penisami mówi się, że orgazm bywa typowy- w przypadku kobiet nie można mówić o ujednoliceniu sposobu przeżywania przyjemności. Orgazm odczuwany przez osoby z waginami cechuje zmienność. Stąd też u kobiet można wyróżnić większą ilość rodzajów przeżywanej przyjemności, niż u mężczyzn. Podczas szczytowania pojawiają się zmiany spoza obszaru genitaliów, takie, jak: wzrost ciśnienia, drżenie mięśni, przyspieszone tętno i oddech, ale także chwilowy bezdech, czy rumieniec na szyi i biuście.
U osób, które nie rodziły w sposób tradycyjny- podczas orgazmu pojawiają się również skurcze cewki moczowej, u większości kobiet skurcze obejmują też zwieracze odbytu i skurcze przechodzące od dna macicy do szyjki macicy. Łechtaczka powiększa się i nabrzmiewa, a skurcze obejmują także platformę orgazmiczną- w liczbie od pięciu do dwunastu skurczów.
Od czasów Freuda orgazm pochwowy był uważany za najbardziej wartościowy, co skutkowało ignorowaniem orgazmu łechtaczkowego. Tymczasem u większości kobiet to właśnie stymulacja łechtaczki zapewnia najlepsze wrażenia erotyczne i jest najczęściej osiąganym typem orgazmu. Orgazm pochwowy jest objęty dużym napięciem społecznym, ze względu na przekonanie, jakoby był lepszy od łechtaczkowego- co nie ma jednak potwierdzenia w subiektywnych odczuciach kobiet.
Orgazm łechtaczkowy występuje również u trans mężczyzn, u których narządy nie zostały jeszcze zrekonstruowane. W wyniku działania testosteronu organ ten powiększa się i zaczyna przypominać mikropenisa. Pojawia się również erekcja takiej łechtaczki.
Owianym tajemnicą, choć bardzo pożądanym jest orgazm punktu G, który łączy się często z kobiecym wytryskiem. Stymulacja wejścia do pochwy wiąże się z rozciąganiem mięśni wokół punktu Grafenberga, gdzie znajdują się kanaliki wydzielające ciecz. Obecnie ginekologia estetyczna umożliwia powiększanie punktu G w celu zwiększenia przyjemności, a na zabieg taki decyduje się coraz więcej osób.
Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet występuje orgazm brodawkowy (sutków) i analny. Odbyt nie ma możliwości naturalnej lubrykacji, więc stosunek analny powinien być przeprowadzany z odpowiednim nawilżeniem, wtedy może poskutkować wystąpieniem rozkoszy podczas naciskanie na wejście do odbytu. U mężczyzn podczas penetracji odbytu podrażniane są zakończenia nerwowe prostaty, co zwiększa doznawane przyjemne odczucia. U wielu osób możliwe jest też przeżywanie orgazmu strefowego- gdy strefy erogenne znajdują się poza stereotypowymi obszarami, czyli np. w pachwinie, czy po zewnętrznej stronie ucha.
Poza orgazmami związanymi z fizycznym pobudzaniem, występują też orgazmy o charakterze bardziej psychogennym. Tak zwany orgazm nocny pojawia się podczas marzeń sennych, jest zjawiskiem zupełnie normatywnym, u mężczyzn przybiera formę zmazów nocnych (polucji). Wiele osób praktykuje również orgazm tantryczny, technikę wywodzącą się z filozofii azjatyckich, która polega na bardzo intensywnym skupieniu na grze wstępnej.
Oprócz takich oczywistych orgazmów występują też te mniej rozpowszechnione, jak na przykład orgazm pochodzenia farmakologicznego- gdy leki powodują odczucie szczytowania. Orgazm może też mieć charakter wielokrotny i w tym wydaniu jest bardzo pożądany przez osoby wszystkich płci. U kobiet orgazm wielokrotny wiąże się z nieprzerwaną stymulacją po osiągnięciu pierwszego szczytu, u mężczyzn zaś po pierwszym wytrysku, następne orgazmy odbywają się już bez ejakulacji.Zdolność do przeżywania wielokrotnej przyjemności jest większa po stronie osób wyposażonych w pochwy, w przypadku prącia po stosunku zazwyczaj dochodzi do długiego okresu refrakcji (odpoczynku przed kolejną erekcją).
Niezależnie od tego, jaki typ orgazmu jest przeżywany- liczy się przyjemność. Nie ma orgazmów lepszych i gorszych, a wiele dostępnych technik treningowych może pozwolić na wyuczenie pożądanych efektów. Seks nie zawsze musi kończyć się orgazmem, aby był udany.
Artykuł przygotował psycholog, seksuolog Dominik Haak z Warszawy