Franciszka Mann – tancerka, która zginęła w Auschwitz

Franciszka Mann – kariera
Franciszka Mann (Mannówna) urodziła się 4 lutego 1917 roku. Była Polką o pochodzeniu żydowskim. Kobiecie udało się zrobić wyjątkową karierę, jako tancerka. Jej szczyt przypadł na maj 1939 roku.
Zobacz też:
Historie kultowych piosenek. Sinéad O’Connor – ”Nothing Compares 2 U”
Właśnie wtedy Franciszka Mann zdobyła IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Brukseli. O wielkim potencjale i talencie dziewczyny świadczył fakt, że w konkursie wzięło udział 125 tancerek i tancerzy z 20 krajów.
Wybuch II wojny światowej
Niestety, zapowiadającą się międzynarodową karierę Franciszki Mann przerwał wybuch II wojny światowej, 1 września 1939 roku. Wtedy wszystkie turnieje taneczne odeszły na bok, najważniejsze było przeżycie.
Zobacz też:
Historia Anny Boleyn: od miłości do nienawiści
Franciszce Mann udało się uniknąć znalezienia się w gettcie. Potajemnie w okresie wojennym występowała w Teatrze Femina (mieścił się w warszawskim getcie na ul. Leszno 25).
Obozy koncentracyjne
Niestety Franciszka Mann w 1943 roku została przetransportowana do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Od razu skierowano kobietę na śmierć w komorze gazowej.
Zobacz też:
Genialna kobieta czy oszustka? Niesamowita historia Helen Keller
Tam też, według relacji świadków, wykazała się niesamowitym heroizmem. Gdy została skierowana do przebieralni, tuż przed komorą gazową, nie chciała rozebrać się z bielizny. Podszedł do niej esesman Josef Schillinger.
Zobacz też:
Przerażająca historia bliźniaczek Gibbons
Esesman natychmiast kazał kobiecie się rozebrać, a bronią wycelował w jej biustonosz. Natychmiast okazało się, że Franciszka Mann ma pewien pomysł. Postanowiła bardzo wolno ściągać swój stanik.
Zobacz też:
Poruszająca historia ”najbrzydszej kobiety na świecie”
Esesman Schillinger nie mógł przewidzieć jednak, że Franciszka Mann rzuci w jego twarz biustonoszem. W wyniku zaskoczenia wypadła mu broń z dłoni, którą natychmiast chwyciła tancerka i strzeliła nią w esesmana. Poniósł on natychmiast śmierć.
Zobacz też:
Niesamowita historia życia Eugeniusza Bodo
Franciszce Mann udało się również strzelić w esesmana Wilhelma Emmericha. Nie zabiła go, jednak został on niepełnosprawny. Po heroicznym wyczynie tancerki, w przymierzalni wybuchł bunt, a kobiety zaczęły rzucać się na swoich oprawców.
Zobacz też:
Niesamowita historia bliźniaczek syjamskich: Daisy i Violet Hilton
Niestety Niemcy bardzo szybko pogromili bunt, a wszystkie kobiety, wraz z Franciszką Mann zostały rozstrzelane około 23 października 1943 roku. Według relacji świadków, tancerka została zabita, jednak na własnych zasadach.