Naturalne sposoby na sprzątanie. Czym zastąpić chemię?

W dobie dbałości o środowisko i zdrowie, wielu z nas zwraca uwagę na to, jakimi środkami posługujemy się w naszych domach na co dzień. Standardowe środki czystości często zawierają agresywne substancje chemiczne, które mogą szkodzić nam i naszej planecie. Co więc zrobić, by utrzymać nasze mieszkanie w czystości, dbając jednocześnie o nasze zdrowie i środowisko? Oto kilka naturalnych alternatyw!
Zobacz też: Jak ułatwić sobie sprzątanie? Niezawodne triki
1. Ocet biały: uniwersalny czyściciel
Ocet jest niezastąpiony w domowym arsenale środków czystości. Działa dezynfekująco, usuwa kamień i zabrudzenia. Sprawdzi się zarówno do mycia okien, jak i czyszczenia powierzchni. Po prostu rozcieńcz go wodą (w proporcji 1:1) i używaj jak zwykłego płynu do mycia.
2. Soda oczyszczona: do trudnych plam
Soda doskonale poradzi sobie z uporczywymi plamami i zabrudzeniami. Posyp nią brudne miejsce, na przykład blat czy kuchenkę, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką lub gąbką. Soda jest również świetna do czyszczenia piekarnika – wystarczy zrobić papkę z wody i sody, nałożyć ją na ścianki piekarnika, poczekać kilka godzin i wytrzeć.
3. Cytryna: zamiennik środków wybielających
Kwas cytrynowy działa wybielająco i antybakteryjnie. Świetnie sprawdzi się do wybielania białego prania (dodaj sok z cytryny do bębna pralki). Jest to też dobry środek do czyszczenia i odkamieniania kranów oraz zlewu.
4. Olejek eukaliptusowy: aromatyczny dezodorant
Olejek eukaliptusowy nie tylko pięknie pachnie, ale także ma właściwości przeciwbakteryjne. Możesz używać go do dezynfekowania powierzchni (dodając kilka kropel do wody z octem) oraz jako naturalny odświeżacz powietrza.
5. Sól: środek do szorowania
Sól kuchenna lub morska doskonale nadaje się do szorowania różnych powierzchni. Wypróbuj ją do czyszczenia brudnej kuchenki czy zastarzałych zabrudzeń na kafelkach.
Zobacz też: Naturalne zamienniki kofeiny. Czy rzeczywiście działają?