Dlaczego warto mieć w domu kota?
To jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Niektórzy w domach trzymają je nawet po kilka. Cechuje je ciekawość i spryt. Dla wielu z nas to nie tylko domownicy, ale także członkowie rodziny czy najlepsi przyjaciele. Jak nasz mózg oddziałuje na obecność kota?
Kot, a zdrowe serce
Koty obniżają poziom stresu oraz lęku u swoich właścicieli i nie tylko. Działają na ludzi niczym tabletki uspokajające. Już samo głaskanie kota wpływa relaksująco na organizm. Jedno z badań wykazało, że w ciągu 10 lat właściciele kotów byli o 30 procent mniej narażeni na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu niż właściciele innych zwierząt.
Zobacz też: Kobieta i jej serce
Spełniają potrzebę bliskości i przynależności
Często mówi się, że to psy są najbardziej oddane swojemu właścicielowi, jednakże jest to krzywdzący mit. Koty mogą być równie dobrymi przyjaciółmi dla całej rodziny. Jak potwierdzają badania, koty zapamiętują okazaną im życzliwość i chcą się nam odwdzięczać. Natomiast w 2009 r. w Austrii naukowcy wykazali, że posiadanie kota w domu jest emocjonalnym odpowiednikiem posiadania romantycznego partnera.
Zobacz też: Języki miłości. Jak znaleźć swój?
Lepszy sen… z kotem
Niektóre badania wykazują, że duża część ludzi uwielbia spać z kotem, a nawet woli to od spania z człowiekiem. W innym badaniu, naukowcy wskazują, że tylko 20% osób, które spało z kotem, stwierdza, że futrzak przeszkadzał im podczas snu, a aż 41% wskazało, że spało im się lepiej u boku zwierzaka.
Zobacz też: Hipersomnia – jak wygrać z nieustanną sennością?
Alergia na koty czy kot na alergie?
Korzystne właściwości płynące z posiadania kota rozciągają się aż na wpływ na różne alergie. W 2002 r. National Institutes of Health opublikowało badanie, w którym stwierdzono, że dzieci poniżej pierwszego roku życia, które miały kontakt z kotami, rzadziej chorowały na alergie – nie tylko na zwierzęta.
Zobacz też: Wiosenne alergie. Jak sobie z nimi radzić?
Psi manipulanci
Badania wskazują, że właściciele kotów są rzadziej skłonni do manipulacji. Dodatkowo mogą poszczycić się większą skromnością, wiarygodnością i zaufaniem. Właściciele psów są jednak bardziej spontaniczni i otwarci na ludzi, ale również głośni.
Zobacz też: Jak dbać o zdrowie psychiczne każdego dnia?