Mity o ciąży. Co jest prawdą, a co nie?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Jest wypełniony radością oraz oczekiwaniem na przyjście na świat nowego życia. Niestety, wokół tego tematu narosło także wiele mitów, które często są powielane przez inne kobiety. Nierzadko prowadzi to do niepotrzebnego stresu i nieporozumień. Które z nich są najbardziej powszechne? Co jest prawdą? Sprawdź!
Zobacz też: Mdłości i wymioty w ciąży. Na te produkty uważaj!
Mity o ciąży. Co jest prawdą, a co nie?
Mit 1 – Kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje
Stwierdzenie, że kobieta powinna jeść za dwoje nie jest poprawne. Zdecydowanie bardziej trafnym zdaniem jest: Jedzenie dla dwóch! Mimo, że zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta w ciąży, nie oznacza to, że kobieta powinna jeść dwa razy więcej. Ciężarna powinna postawić zdrowe i zbilansowane jedzenie. Szczególnie w drugim trymestrze kaloryczne zapotrzebowanie wzrasta o około 300-350 kalorii dziennie, a w trzecim o około 450-500 kalorii dziennie.
Mit 2 – Nie wolno farbować włosów w ciąży
Nie ma badań naukowych, które wskazywałyby na to, że farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Ważne jednak, by unikać farb, które zawierają w swoim składzie amoniak. Dla bezpieczeństwa warto postawić na farby, które zostały stworzone na bazie roślinnej.
Mit 4 – Kształt brzucha zdradza płeć dziecka
Kształt brzucha nie ma żadnego związku z płcią dziecka. Kształt brzucha ciężarnej jest determinowany głównie przez genetykę, budowę ciała i rozłożenie masy ciała.
Mit 5 – Picie kawy w ciąży jest zabronione
Ciężarna może spożywać kofeinę. Ważne jednak, by była to umiarkowana ilość (do 200 mg dziennie, czyli około jednej filiżanki kawy). Większa dawka spożywanej kofeiny dziennie może zwiększyć ryzyko poronienia.
Zobacz też: Jak ciało zmienia się na każdym etapie ciąży? Trymestr po trymestrze