Jak ciało zmienia się na każdym etapie ciąży? Trymestr po trymestrze
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, któremu towarzyszy wiele zmian fizycznych, emocjonalnych i psychologicznych. Zmiany te są nieodłączną częścią procesu dostosowywania się ciała kobiety do potrzeb rozwijającego się dziecka.
Każda kobieta, która przygotowuje się do ciaży, bądź już w niej jest powinna zrozumieć występowanie tych zmian, co pozwoli lepiej przygotować się na różne etapy ciąży. Jak ciało zmienia się na każdym etapie ciąży? Sprawdź!
Zobacz też: Planujesz ciążę? Oto ćwiczenia, które Cię do niej przygotują!
Jak ciało zmienia się na każdym etapie ciąży? Trymestr po trymestrze.
Pierwszy trymestr (0-13 tydzień)
W pierwszym trymestrze zachodzi wiele zmian hormonalnych w organizmie. Zwiększa się poziom estrogenu i progesteronu. Powodują one zmianę nastroju, występowanie zmęczenia i nudności.
Z fizycznych zmian, w pierwszym trymestrze wymienia się najczęściej: bolesność piersi, zwiększenie ich objętości, a także powiększenie się macicy i zwiększenie częstotliwości oddawania moczu.
Drugi trymestr (14-26 tydzień)
W drugim trymestrze dochodzi do stabilizacji hormonów, dzięki czemu ustają nudności.
U kobiet w drugim trymestrze ciąży zachodzą takie zmiany fizyczne, jak: zaokrąglenie brzuszka z powodu rosnącej macicy, rozciąganie się skóry na brzuchu, a także zwiększenie krążenia krwi, które nierzadko powoduje uczucie gorąca i nadmierne pocenie się.
Trzeci trymestr (27-40 tydzień)
W trzecim trymestrze ciąży zwiększa się poziom hormonów, które pomagają przygotować ciało do porodu. Mowa tu m.in. o relaksynie, która działa rozluźniająco na stawy i więzadła.
W trzecim trymestrze dochodzi do największego wzrostu wagi ciała. Często w tym czasie u ciężarnych powstają obrzęki nóg, kostek i stóp. Jest to spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie i nacisku na żyły.
Kobiety w tym okresie zgłaszają także zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, którego przyczyną jest nacisk rosnącej macicy na pęcherz.
Zobacz też: Jak przetrwać upały w ciąży?