Wypadanie włosów. Kiedy zacząć się martwić?

Wypadanie włosów jest kompletnie normalne. Wiąże się z cyklem życia włosa, który można podzielić na trzy fazy: fazy spoczynku, fazy przejściowej i fazy wzrostu. Ta ostatnia trwa do sześciu lat i kończy się “śmiercią” włosa, czyli jego wypadnięciem. Znajduje się w niej 85% włosów na naszej głowie.
Nie musimy się więc martwić, gdy włosy wypadają. Dziennie tracimy nawet 100 pojedynczych włosów. Na całej głowie natomiast jest ich około 100-150 tysięcy, więc utrata tak niewielkiego procenta jest niezauważalna. Jeśli więc liczba wypadających włosów jest niewielka i tracimy je przy normalnych czynnościach mechanicznych (takich jak czesanie czy mycie włosów) – nie ma się o co martwić.
Problem pojawia się jednak, gdy tracimy więcej, niż 100 włosów w ciągu dnia. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy włosy wypadają całymi pasmami i znajdujemy ich dużo więcej niż dotychczas na szczotce czy poduszce. Wówczas należy zastanowić się, co mogło być powodem wypadania włosów i wyeliminować ten czynnik.
Więcej o przyczynach wypadania włosów możesz przeczytać tutaj:
Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?
Aby zlikwidować problem wypadania włosów musimy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takiego zjawiska. Na wypadanie włosów ma wpływ niewłaściwa pielęgnacja, stres, niezdrowy styl życia a nawet palenie papierosów. Jeśli jednak wykluczyłaś każdą z przyczyn, a problem wciąż się pojawia, warto pomóc sobie dodatkowymi metodami.
#1 Suplementacja
W przypadku wypadania włosów warto suplementować skrzyp oraz biotynę. Oba składniki wzmacniają włosy i sprawiają, że są zdrowsze, grubsze i mniej podatne na wypadanie.
Zobacz też: Skrzyp. Właściwości i zastosowanie
#2 Wcierki
Stosowanie wcierek to dobra opcja nie tylko w przypadku troski o przyspieszenie porostu włosów, ale również problemu ich wypadania. Ważny jest jednak dobór odpowiedniego kosmetyku, przeznaczonego specjalnie do włosów wypadających. Zawarte we wcierkach składniki docierają bezpośrednio do cebulek włosowych, wzmacniając je i odżywiając.
Zobacz też: Wcierki do włosów – dlaczego warto ich używać?
#3 Zmiana fryzury
W niektórych przypadkach konieczne może okazać się ścięcie włosów. Utrata choćby kilku centymetrów sprawi, że pasma będą mniej obciążone, lżejsze i zdrowsze. Ponadto, włosy będą się mniej plątać na końcach – i mniej wypadać.