Zazdrość w związku – kiedy staje się problemem i jak sobie z nią radzić?
Zazdrość, to naturalne uczucie, które pojawić się może w każdym związku. Bywa jednak, że przeradza się ona w realną obawę o utratę partnera, która wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również na trwałość relacji. Kiedy zazdrość staje się problematyczna i jak sobie z nią radzić?
Zobacz też: Zasada 5C na szczęśliwy związek. Na czym polega?
Kiedy zazdrość staje się problemem?
Prawdziwy problem związany z zazdrością pojawia się wtedy, kiedy zazdrosna osoba zaczyna nadmiernie kontrolować działania partnera, np. sprawdzając telefon oraz wszelkie działania podejmowane na social mediach.
Problematyczna jest także zazdrość, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a jedynie jest wynikiem irracjonalnych obaw i podejrzeń.
O niezdrowej zazdrości mówi się również wtedy, kiedy zazdrość prowadzi do prób izolowania partnera od jego przyjaciół, rodziny lub działalności zawodowej.
Jak sobie radzić z zazdrością w związku?
Praca nad samooceną
Wiele przypadków zazdrości wynika z niskiej samooceny. Ważne więc, by regularnie pracować nad budowaniem pozytywnego obrazu siebie. Dzięki temu można zredukować lęki związane z porzuceniem i niewiernością.
Komunikacja z partnerem
Otwarta komunikacja, w której partnerzy szczerze rozmawiają o swoich uczuciach, bez oskarżeń i ataków, zapewnia i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa w związkach.
Rozpoznawanie irracjonalnych myśli
Nauka rozpoznawania irracjonalnych lub wyolbrzymionych myśli to ważny krok, który pomoże zmienić negatywne wzorce myślenia. Skuteczne mogą się okazać także techniki terapeutyczne, takie jak: terapia poznawczo-behawioralna.
Zobacz też: Kompromis w związku. Jak go wypracować?