Kryzys wieku średniego. Co robić?

Kryzys wieku średniego. Co trzeba wiedzieć?
Zwykle nadchodzi w wieku 40 – 50 lat. To moment, w którym zaczynamy zdawać sobie sprawę o ilości utraconych chwil i marzeń. Ten ciężki czas nie dotyka jednak każdego. To sprawa ściśle indywidualna, kryzys może pojawić się zarówno wcześniej, jak i później, nawet około 60 roku życia. Gdy doświadczamy kryzysu, możemy przeznaczyć ten czas na przewartościowanie swojego życia i zacząć planować ciąg dalszy. Kryzys wieku średniego można leczyć z pomocą wykfalifikowanego psychoterapeuty. Zjawisko pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Zobacz też: Jak wyczuć, że w związku nadciąga kryzys?
Objawy
- zmiana sposobu dbania o siebie (np. zaniedbywanie higieny),
- zmiany nawyków związanych ze snem,
- utrata lub przyrost masy ciała,
- wyraźne zmiany nastroju, takie jak zwiększona złość, drażliwość, smutek lub niepokój,
- wycofanie się ze zwykłych zajęć lub relacji,
- wahania samooceny, przeformułowywanie opinii o samym sobie,
- dostrzeżenie znaczenia kruchości życia i śmiertelności,
- obawy o zmiany zachodzące w związku z procesem starzenia,
- zmiany w poziomach energii w ciągu dnia.
Zobacz też: Gdy praca staje się sensem życia, czyli o wypaleniu zawodowym
Jakie są jego zalety?
We wszystkim można odnaleźć jakieś pozytywy, a kryzys wieku średniego, wbrew pozorom, ma ich bardzo dużo. Po pierwsze wiesz, że już dużo przeszedłeś, lecz dzięki temu masz duży zasób doświadczenia życiowego. Możesz z niego korzystać i się nim dzielić. Dodatkowo dobrze już znasz siebie. Dzięki temu nie musisz eksperymentować jak osoby w wieku młodym. To czas, gdy możesz czuć się ze sobą stabilnie i komfortowo. Wiesz co lubisz i czego chcesz, a czego nie. Ponadto Twoje relacje są stabilne – z założenia. Poznałeś już dużo ludzi w swoim życiu, z niektórymi masz dalej kontakt, a z niektórymi nie. Wiesz jednak więcej niż kiedyś o funkcjonowaniu w relacjach. Potrafisz także przewidzieć jak się one zakończą. Ten czas w życiu jest doskonały na refleksję i planowanie. Zastanów się co chciałbyś zmienić w swoim życiu. Może to być wykonywany zawód, miejsce zamieszkania, pasja, a nawet i partner. To moment, w którym do każdej myśli musisz podejść w sposób otwarty, by jak najbardziej skorzystać na kryzysie.
Zobacz też: Jak zwiększyć pewność siebie?
Jak poradzić sobie z kryzysem w praktyce?
1. Walka z emocjami
Emocje są w tym czasie naturalne i musisz potrafić sobie z nimi poradzić. Nie oznacza to jednak duszenia ich w sobie czy chowania. Wręcz przeciwnie! Nazywaj je i uwalniaj na zewnątrz – to najzdrowszy sposób. Rozmawiaj z bliskimi, skorzystaj z terapii, oddaj się pasji, zrelaksuj się lub uprawiaj sport.
2. Relacje z ludźmi
Aby czuć się dobrze należy dbać o swoje życie towarzyskie. Kryzys może skłaniać nas do osamotnienia, jednak należy się temu sprzeciwić. Staraj się poznawać jak najwięcej osób i dbać o znajomości, które już masz, zwłaszcza te bliskie.
3. Zdrowe nawyki
Prawdopodobnie zawsze miałeś rzecz, a którą miałeś odwieczny problem. Późne zasypianie, palenie papierosów, spóźnianie się, a może brak aktywności fizycznej? Wykorzystaj ten czas skupiając swoją uwagę na tej rzeczy. Nie dość, że masz okazję, by udowodnić sobie, że potrafisz, to jeszcze zajmiesz głowę rzeczą, która realnie wpłynie na Twoje życie.
4. Nowe doświadczenia
Spróbuj czegoś nowego! Wybór jest duży, możesz skorzystać z oferty domów kultury. Jest tam duży wybór zajęć dodatkowych, gdzie możesz poznać nowe osoby. Możesz jednak się np. przebranżowić. Nowy zawód doda Ci powiewu świeżości i nowych celów.
Zobacz też: Miesiąc do Świąt, czyli idealny czas na przygotowanie likieru piernikowego