Jak reagować na catcalling?
Molestowanie słowne. Czym jest?
Ze zjawiskiem catcallingu spotkało się aż 84% z nas. Można je zdefiniować jako wszelkie cmokanie, trąbienie, gwizdanie, zaczepianie czy wykonywanie nachalnych gestów. Stoją za tym nieznajomi spotkani na ulicy, zwykle mężczyźni. Mają wulgarny charakter i powodują uczucie zażenowania. Komentarze i zachowania zawsze dotyczą sfery seksualnej lub wyglądu.
Przeczytaj także: 4 „kobiece” cechy, które posiadają mężczyźni
Jak reagować na catcalling?
Przede wszystkim należy wskazać, że należy reagować także gdy jesteśmy świadkiem catcallingu, a nie tylko gdy dotyczy nas bezpośrednio. Przy reagowaniu pamiętajmy jednak o zachowaniu własnego bezpieczeństwa. Trzeba ocenić, czy dana reakcja nie zaogni sytuacji i nie spowoduje większego zagrożenia.
Po pierwsze warto spróbować nagrać zdarzenie. Być może osoba poszkodowana będzie chciała je później wykorzystać w ramach dowodu. Dodatkowo w ramach wsparcia możesz powiedzieć coś do sprawcy. To nie muszą być długie i merytoryczne przemowy czy kazania. Wystarczy krótki komunikat np. “proszę przestać”. Jeśli nie chcemy aż tak mieszać się w sytuację możemy skorzystać z odwrócenia uwagi sprawcy. Zapytajmy o drogę poszkodowaną lub upuśćmy jakiś przedmiot, by doszło do dezorientacji.
Przeczytaj także: “Ideał kobiety” według mężczyzn. 4 cechy, które najbardziej kręcą facetów