Jak przekonać kogoś do pójścia na terapię?
Niechęć do pójścia na terapię
Większość ludzi korzysta z psychoterapii dopiero, gdy choroba sprawia, że nie mogą prawidłowo i normalnie funkcjonować. Takie działanie może znacząco wpłynąć na długość procesu leczenia. Samo wdrożenie w proces terapeutyczny może trwać nawet kilka tygodni, dlatego najlepiej jest ją zacząć jak najwcześniej. Badania dowodzą, że kobiety dużo chętniej poddają się leczeniu, niż mężczyźni. Jak ich przekonać?
Przeczytaj także: Zmagasz się z dolegliwościami bólowymi? Sprawdź, jak działa krioterapia i gdzie warto ją wykonać!
Jak przekonać do pójścia na terapię?
1. Wybierz moment
Dla tej drugiej osoby rozpoczęcie tematu terapii może być ciężkie. Nie powinna czuć dyskomfortu czy wstydu, dlatego wybierz czas, w którym będzie czuć się swobodnie.
2. Postaw granice
Często jest tak, że w wyniku zaburzeń psychicznych, możemy zauważyć, że bliska dla nas osoba się krzywdzi. Z biegiem czasu nabiera to coraz większych rozmiarów. Jeśli objawy choroby dotykają nas psychicznie lub fizycznie, powinniśmy postawić swoje granice. Należy mieć na uwadze oczywiście empatię i zrozumienie, lecz nie należy tolerować zachowań, które wpływają na nas w sposób negatywny.
3. Wsparcie i rozmowa
Podczas rozmowy nie nakazuj podjęcia leczenia, a jedynie wymień tego zalety i argumenty za tym stojące. Ta decyzja powinna zostać podjęta przez tą osobę. Daj jej jednak wsparcie, możesz zapytać o obawy jakie ma związane z terapią. Być może okażą się one niepotrzebne.
Przeczytaj także: Antybiotykoterapia. Fakty i mity