Ciągłe zamartwianie się. Techniki, dzięki którym odwrócisz swoją uwagę
Ciągłe zamartwianie się może być bardzo męczące i negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jeśli często miewasz napady uczucia niepokoju i zamartwiania się poznaj kilka technik, które mogą pomóc “sprowadzić Cię na ziemię” i przynieść ulgę.
Zobacz też: Jak poradzić sobie ze stresem przed ważnym wydarzeniem?
3 techniki odwrócenia uwagi od niepożądanych myśli
Mindfulness (Uważność)
Regularne praktykowanie medytacji może pomóc w redukcji zamartwiania się. Skoncentruj się na oddechu i próbuj przywoływać uwagę do teraźniejszości. Z zamkniętymi oczami i wyrównanym oddechem pomyśl o 3 rzeczach, które znajdują się w pokoju i spróbuj wyobrazić sobie ich dotyk, następnie pomyśl o 3 rzeczach, które mają zapach i spróbuj je wyczuć. Na koniec pomyśl o miejscu w ciele, w którym odczuwasz niepokój. Skup się tylko na nim i “wdychaj powietrze w to miejsce”, aż poczujesz ulgę.
Progresywna relaksacja mięśni
Napinaj i rozluźniaj różne grupy mięśni. Jest to progresywna relaksacja mięśni (PMR), która redukuje stres i zamartwianie się. W pozycji siedzącej lub stojącej napinaj po kolei stopy, łydki, uda, pośladki, brzuch, plecy oraz ramiona. Na każdą partię ciała poświęć około 30 sekund.
Rozpoznawanie myśli
Rozpoznawanie myśli jest ważnym elementem radzenia sobie z ciągłym zamartwianiem się. Technika ta polega na identyfikowaniu i analizowaniu myśli, które prowadzą do niepokoju, a następnie na ich przekształcaniu lub zarządzaniu nimi. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika, w którym opisujesz, co czujesz, w jakich chwilach pojawia się zamartwianie się oraz czego zazwyczaj ono dotyczy. Notowanie myśli może pomóc w ich analizie. Spróbuj znaleźć bardziej realistyczne i pozytywne interpretacje sytuacji. Zastanów się, jaka jest szansa, że to co Cię niepokoi faktycznie może się wydarzyć.
Zobacz też: Jak opóźnić starzenie się mózgu? Poznaj skuteczne nawyki!