Paraliż senny. Co go powoduje i jak się objawia?
Paraliż senny, znany również jako paraliż nocny, to zjawisko, które dotyczy snu i wpływa na zdolność ruchową osoby do poruszania się lub reagowania w momencie przebudzenia. Jest to dość przerażające doświadczenie, które za pierwszym razem może mocno przestraszyć i zdezorientować.
Zobacz też: Zdrowie psychiczne. Jak o nie dbać?
Jakie są objawy paraliżu sennego?
Objawy paraliżu sennego zwykle pojawiają się w momencie przejścia ze snu do stanu czuwania lub tuż po przebudzeniu. Osoba dotknięta paraliżem sennym może widzieć otoczenie i być świadoma, ale jednocześnie nie jest w stanie poruszać się ani mówić. Może odczuwać uczucie ucisku na klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu. Ponadto, osoba może doświadczać halucynacji, zarówno wzrokowych, jak i słuchowych, które mogą wydawać się bardzo realne i przerażające.
Przyczyny paraliżu sennego nie są w pełni zrozumiałe i trudno je jednoznacznie określić. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą przyczynić się do jego powstawiania. Należą do nich:
- Nieuregulowany cykl dobowy
- Niedostatek snu
- Zaburzenia snu
- Stres i zaburzenia lękowe
- Złe odżywianie, nadużywanie alkoholu i środków psychoaktywnych.
Paraliż senny jest doświadczeniem krótkotrwałym i samoistnie ustępuje. Jednak dla osób, które doświadczają tego zjawiska i mają trudności z zasypianiem lub efektywnym snem, warto przebadać się pod kątem neurologicznym lub psychiatrycznym – niewykluczone, że problem uda się wyeliminować lekami lub terapią.
Zobacz też: Naturalne sposoby na łatwiejsze zasypianie i efektywny sen