Przygotowanie do ciąży. 8 najważniejszych kroków!
Przygotowywanie do ciąży jest zawsze sprawą indywidualną. Jednak istnieją pewne kwestie zdrowotne, o których musi pamiętać każda z nas zanim zdecyduje się na zajście w ciążę!
Przede wszystkim decyzja ta powinna zostać gruntownie przemyślana, a przygotowania do niej należy rozpocząć nawet 12 miesięcy przed poczęciem.
Zobacz też: Jak powiedzieć partnerowi o ciąży? Najlepsze pomysły
Aby omówić plan przygotowywania należy udać się na wizytę kontrolną do ginekologa i powiadomić lekarza o swoich planach.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zwiększamy szansę na zajście w ciążę oraz zmniejszamy ryzyko niepowodzeń w pierwszych tygodniach ciąży.
W procesie przygotowywań do zajścia w ciążę istotną rolę odgrywa zmiana stylu życia, poprzez wdrożenie aktywności fizycznej, redukcji stresu oraz nawyków żywieniowych. O czym jeszcze powinnaś pamiętać przed zajściem w ciążę? Sprawdź!
8 kroków przygotowujących do ciąży!
- Kontrolna wizyta u ginekologa – Wizyta kontrolna u ginekologa w okresie prekoncepcyjnym jest istotna w kontekście przygotowania się do ciąży. Lekarz zleci istotne badania do wykonania przed ciążą.
- Kontrolna wizyta u stomatologa – Przed zajściem w ciążę należy usunąć wszelkie stany zapalne i próchnicę w jamie ustnej.
- Właściwa dieta – Dieta przygotowująca nas do zajścia w ciążę powinna być bogata w rośliny strączkowe – soczewicę, fasolę, cieciorkę, soję, a także orzechy i pełnoziarniste produkty zbożowe.
- Rezygnacja z używek – Rezygnacja z alkoholu i papierosów oraz unikanie dymu tytoniowego.
- Aktywność fizyczna – Wysiłek fizyczny podczas ciąży korzystnie wpływa na zdrowie ciężarnej. Aktywność fizyczna zalecana jest kobietom w ciąży, które przed zajściem również ćwiczyły. Nagłe wprowadzenie aktywności fizycznej w czasie ciąży nie jest zalecane. Dlatego warto postawić na aktywność fizyczną na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę.
- Przyjmowanie kwasu foliowego – Minimum 3 miesiące przed staraniem się o dziecko.
- Zalecane szczepienia przeciw – różyczce, odrze, śwince, ospie wietrznej, krztuścowi, wzwB oraz grypie.
- Redukcja stresu – Unikanie osób i miejsc, które sprawiają, że się stresujesz.
Zobacz też: Jakie badania powinnaś wykonać przed ciążą?