Lecznicze właściwości bursztynu

Wyróżniamy ponad 60 odmian bursztynu, a jego największe złoża znajdują się wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego. Właściwości bursztynu od lat interesują naukowców, medyków i kosmetologów. Cenią go również zwolennicy naturalnej medycyny niekonwencjonalnej.
Zobacz też: Kamień gua sha. Czy rzeczywiście działa?
W magiczne i lecznicze działanie bursztynu wierzono już od najdawniejszych czasów. Zachowana do dziś bursztynowa biżuteria z czasów prehistorycznych interpretowana jest jako amulet mający zapewnić powodzenie w łowiectwie. Do najczęściej wymienianych właściwości bursztynu należą:
- wspomaganie pracy tarczycy
- wspomaganie układu krążenia
- działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
- działanie uspokajające i wyciszające
- działanie przeciwbólowe
- działanie przeciwgrzybicze
Specjaliści od medycyny naturalnej wskazują również na działanie bursztynu przy wyrównywaniu pola elektromagnetycznego organizmu. W wyniku stresu lub choroby w polu elektromagnetycznym organizmu pojawia się więcej ładunków dodatnich. Bursztyn wytwarza przyjazne organizmowi ładunki ujemne, które pomagają odzyskać równowagę.
Co warto stosować?
Nalewka z bursztynu
Możemy kupić gotową nalewkę, lub przygotować ją sami z bursztynów uzbieranych na plaży. Picie nalewki wzmocni organizm nie tylko w chorobie, ale również profilaktycznie. Można dodać ją np. do herbaty lub nacierać nią plecy i klatkę piersiową.
Maść bursztynowa
Maść z bursztynu bałtyckiego można kupić w sklepach zielarskich. Zawarte w niej związki chemiczne działają rozgrzewająco, rozluźniająco i przeciwbólowo, dzięki czemu łagodzą bóle reumatyczne i rozluźniają napięte mięśnie.
Biżuteria
Noszenie bursztynowej biżuterii według zwolenników naturalnej medycyny łagodzi dolegliwości bólowe, zwłaszcza ból zębów, gardła, głowy i bóle reumatyczne. Od lat znane jest również stosowanie naszyjników z bursztynu na ząbkowanie u dzieci.
Zobacz też: Znajdź swój kamień… Czyli minerały w eleganckich opakowaniach