Co powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie? Jak temu zaradzić?

Zatrzymywanie się wody w organizmie nierzadko powoduje obrzęki oraz nieprzyjemne uczucie ciężkości.Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, jak: obrzęki wokół kostek, stóp, rąk, twarzy, brzucha, uczucie ciężkości w okolicy kończyn i brzucha, a także nagły przyrost wagi oraz utratę elastyczności skóry może oznaczać to, że zmagasz się z problemem zatrzymywania się wody w organizmie. Co jest tego powodem i jak temu zaradzić? Sprawdź!
Zobacz też: 6 olejków wspomagających walkę z cellulitem!
Co powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie? Jak sobie z tym poradzić?
Dieta bogata w sól
Spożywanie zbyt dużej ilości sodu może prowadzić do zatrzymywania wody przez organizm.
Niewłaściwa równowaga hormonalna
Nieprawidłowości w hormonach, takie jak hormony tarczycy lub hormony płciowe, mogą wpływać na zatrzymywanie wody.
Zbyt mała podaż wody
Paradoksalnie, jeśli pijesz zbyt mało wody Twój organizm może ją zatrzymywać w celu zabezpieczenia się przed odwodnieniem.
Choroby
Choroby takie jak choroba nerek, niewydolność serca czy marskość wątroby mogą powodować zatrzymywanie wody.
Stres
Wysoki poziom stresu może wpływać na równowagę hormonalną i funkcjonowanie układu limfatycznego, co może prowadzić do retencji wody.
Aby zawalczyć problem zatrzymywania się wody w organizmie przede wszystkim ogranicz sól, pij przynajmniej 2l wody dziennie, zwiększ spożycie potasu, który wspomaga redukcję obrzęku (banany, pomarańcze, ziemniaki, awokado).
Warto również skontaktować się z lekarzem, który zleci dalsze badania oraz dostosuje plan leczeniea odpowiedni do Twoich indywidualnych potrzeb.
Zobacz też: Skutki uboczne antykoncepcji. Sprawdź, zanim się na nią zdecydujesz!