Zasada 4C, czyli, od czego zależy wartość brylantów

Grecy nazwali diament niepokonanym.
Jest to najtwardszy minerał. Zajmuje najwyższe 10 miejsce w skali twardości Mosha, która określa odporność danego kamienia na zarysowania.
Diament jest odmianą alotropową węgla.
Jest odporny na działanie czynników chemicznych. Nie niszczą go nawet silne kwasy i silne zasady. Wyróżnia się wyjątkowo wysokim współczynnikiem załamania światła. Dzięki temu brylanty mają bardzo silny połysk i grę barw. Brylant to diament o szlifie brylantowym.
Surowe diamenty są niemalże matowe i bez połysku. Dopiero odpowiedni szlif wydobywa z nich blask. Brylant jest symbolem trwałości, niezniszczalności i doskonałości. Ale brylant brylantowi nie jest równy. Powiedzieć mam brylant, to tak jak powiedzieć mam samochód. A samochód można mieć stareńki i zdezelowany – bez wartości, albo nowiutki, prosto od producenta – przedstawiający sobą wartość. Marki samochodów są różne, tanie, średniej klasy i samochody z najwyższej półki.
Dobra, nie będę się rozwodziła na temat wartości samochodów, wiecie, o co chodzi. 🙂
Są nic nie warte wraki samochodów i są samochody, na które stać bardzo niewielu. Dokładnie tak samo jest z brylantami.
O jakości i wartości brylantów decydują cztery cechy (ang. The 4 Cs):
1. Carat – waga wyrażona w caratach.
Carat to jednostka masy równa 0.2 g.
2. Color – kolor.
Skala barw diamentów rozpoczyna się na literze D, kończy na literze Z. Bezbarwne diamenty oznaczone są literą D, są rzadkie i drogie.
3. Clarity – czystość.
Czystość, to podstawowy wyznacznik wartości diamentów.
Malutki, ale nieskazitelnie czysty diament ma większą wartość niż duży o niskiej klasie czystości.
Najwyższe ceny uzyskują diamenty wewnętrznie doskonałe, idealnie czyste.
Diamenty na ogół mają znamiona wewnętrzne (nazywane inkluzjami), jak również znamiona zewnętrzne (zwane skazami), które czynią każdy kamień wyjątkowym i niepowtarzalnym. Znamiona diamentów o czystości P1, P2, P3 rzeczoznawca dostrzeże bez lupy, natomiast znamiona kamieni o czystości SI, VS lub VVS ? dopiero przy użyciu specjalistycznej lupy o dziesięciokrotnym powiększeniu. Do najrzadszych należą diamenty o czystości LC, których inkluzje nie są dostrzegalne nawet przy zastosowaniu lupy. O tym, do jakiej klasy czystości diament zostanie przypisany, decyduje m.in. liczba inkluzji i skaz, ich rozmieszczenie, wielkość, łatwość dostrzegania oraz ich wpływ na brylancję.
LC/FL (Flawless)– zupełnie czyste, wolne od charakterystycznych znamion wewnętrznych (inkluzji) oraz znamion zewnęrznych (skaz).
IF (Internally Flawless) – czyste, wolne od znamion wewnętrznych. W specjalistycznym badaniu wykazują jedynie znamiona zewnętrzne.
Wyżej wymienione diamenty są bardzo rzadko spotykane w obrocie.
VVS (Very, Very Small Inclusions)– bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu przez specjalistę.
VS (Very Small Inclusions) – nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem. Diamenty te należą do tzw. średniej klasy.
SI (Small Inclusions) – małe inkluzje czyli dostrzegalne znamiona wewnętrzne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Kamienie w tej klasie czystości polecane są klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną. W Polsce to najczęściej spotykane kamienie, osadzane w biżuterii.
I1, I2 oraz I3 (Included) – kamienie o niskiej klasie czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem przez laika. Diamenty o stopniu czystości poza I3 (lub P3) noszą nazwę odrzutów oraz uważa się, że są poza skalą czystości. Zamiennie w tej klasie używa się oznaczeń P1, P2 oraz P3 (franc. Pique)
4. Cut – szlif.
W ocenie jakości szlifu bierze się pod uwagę kształt, proporcje oraz wykończenie.
Wśród wszystkich pierścionków zaręczynowych, tylko pierścionek z brylantem daje pełną satysfakcji zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie oraz należycie podkreśla podniosłość uroczystości zaręczyn. Żaden inny kamień nie dorównuje mu urodą, blaskiem i twardością. Wręczając go, wręcza się piękno, które ma prawdziwą wartość.