Posiłek na dobry humor
Naukowcy ustalili, że ludzkie zdolności umysłowe oraz poczucie szczęścia ściśle łączą się z tym, co jemy. Niektóre produkty spożywcze z miejsca stymulują nasz mózg i poprawiają nastrój.
Czarne jagody i kakao mają tak silne działanie, że podnoszą poziom skupienia jeszcze w pięć godzin po konsumpcji. Inne produkty, na przykład ciemnozielone warzywa jedzone przez wiele dni albo nawet tygodni, pomogą zwalczyć zły nastrój i depresję.
U podstaw opisywanych badań leży coraz powszechniej akceptowana teza, że codzienne funkcjonowanie naszego mózgu ściśle łączy się z ilością witamin i minerałów w naszym pożywieniu. Witaminy i minerały występują często w ilościach śladowych, mierzonych w setnych, a nawet tysięcznych częściach grama przyjmowanych na dzień. Od dawna wiadomo, że w perspektywie długookresowej odgrywają kluczową rolę w naszym zdrowiu fizycznym, ale dopiero zaczynamy poznawać ich natychmiastowy wpływ na ludzki nastrój i możliwości umysłowe.
Niedawno, podczas Brytyjskiego Festiwalu Nauki w Bradford naukowcy przedstawiali swoje odkrycia. Jedna z prelegentek, Emma Williams z British Nutrition Foundation ? instytucji badającej związki pomiędzy sposobem odżywiania się a zdrowiem ? zauważyła, że istnieją coraz bardziej przekonujące dowody na związek nastroju i zdolności poznawczych z bieżącą dietą.
Sama Williams skupia się w swoich badaniach na kwasie foliowym i ustaliła, że u osób z depresją występuje niedobór tego związku. Sugeruje to, że zwiększenie spożycia kwasu foliowego może zapobiec wystąpieniu choroby albo poprawić stan cierpiącej na nią osoby. ? Coraz częściej uznaje się, że niektóre witaminy i minerały mają olbrzymi wpływ na sposób, w jaki pracuje nasz mózg. Oznacza to, że to, co jemy, wpływa na naszą percepcję i uczucia, czasami przez godziny, ale także dni i tygodnie ? powiedziała.
Najsilniejsze działanie mają produkty takie jak czarne jagody i kakao, zawierające związki zwane flawonoidami, występujące także w zielonej herbacie, czerwonym winie i winogronach. Jeremy Spencer, dietetyk z Reading University, który także miał odczyt na spotkaniu w Bradford ustalił, że spożycie jagód może stymulować funkcje mózgu nawet do pięciu godzin. W przeprowadzonym przez niego eksperymencie studenci-ochotnicy, którzy wypili rano koktajl jagodowy znacznie lepiej wypadali w testach umysłowych wykonanych wczesnym popołudniem niż ich koledzy, którzy dostali inny napój.
Spencer, który zgłębia związki pomiędzy dietą za zaburzeniami funkcjonowania mózgu odkrył niedawno, że podobne działanie ma też kakao, podnosząc poziom skupienia, uwagi i możliwości zapamiętywania u osób starszych do dwóch godzin po spożyciu. Flawonoidy w kakao mogą także obniżać ciśnienie krwi oraz redukować stany zapalne.
Dlaczego tak się dzieje? Jedno z możliwych wyjaśnień brzmi, iż flawonoidy aktywują enzym syntaza tlenku azotu (eNOS), który zwiększa przepływ krwi do mózgu, dostarczając mu w ten sposób więcej tlenu i składników odżywczych. Barbara Stewart-Knox z wydziału biomedycyny University of Ulster sądzi, że nasz nastrój ściśle łączy się z tym, co zjedliśmy w ostatnich godzinach. Bardziej niż na witaminach czy minerałach skupia się jednak na poszczególnych podstawowych grupach piramidy żywieniowej. Dowiodła na przykład, że dziewczynkom lepiej idzie w szkole, jeśli zjedzą śniadanie bogate w białko.
Inni naukowcy poczynili podobne obserwacje, sugerujące ogólnie, że produkty wysokobiałkowe w rodzaju mięsa, mleka, jajek i ryb mogą poprawiać naszą zdolność koncentracji i czujność. Przeciwnie, żywność bogata w węglowodany, jak ziemniaki i chleb zdają się wiązać z relaksacją.
Dla naukowców wyzwaniem pozostaje zrozumienie procesów biochemicznych kryjących się za tymi odkryciami. Wydaje się, że dieta może zmieniać nastrój i zdolności poznawcze mózgu poprzez stymulowanie niektórych neuroprzekaźników. Owe substancje chemiczne odgrywają kluczową rolę w pracy mózgu, który wykorzystuje je do przekazywania informacji pomiędzy komórkami. Niektórzy naukowcy sugerują, że pewne produkty podnoszące poziom neuroprzekaźników takich jak dopamina i noradrenalina wiążą się ze wzmożoną czujnością. Inne potrawy, szczególnie węglowodany, ponoszą z kolei poziom serotoniny ? neuroprzekaźnika wywołującego poczucie spokoju i rozluźnienia.
Zawartość witamin i minerałów w organizmie ma również ogromny długookresowy wpływ na nasze samopoczucie, potencjalnie chroniąc nas przez demencją starczą. Celeste de Jeger, neuropsycholog z uniwersytetu w Oksfordzie badająca pamięć i proces starzenia wykazała w oparciu o prowadzone przez siebie badania, że codzienna silna dawka witaminy B może spowolnić proces kurczenia się mózgu u osób po 70. roku życia, przez co pomaga zachować im pamięć i zdolności umysłowe.
Menu stymulujące mózg:
- Przystawka: sałatka z makreli (bogata w białko i tłuszcze);
- Danie główne: Pieczona jagnięcina z soczewicą i brokułami (niewiele węglowodanów, dużo białka, witamin i minerałów);
- Deser: mieszanka owoców leśnych (bogatych we flawonoidy poprawiające przepływ krwi do mózgu);
- Dodatkowo: czarna herbata (flawonoidy);
- Witamina C i E oraz flawonoidy poprawią dopływ krwi do mózgu.
Menu uspokajające:
- Przystawka: sałatka ziemniaczana z brokułami (bogata w węglowodany i witaminy, mało białka);
- Danie główne: pasta marinara podana z cykorią albo kapustą włoską (dużo węglowodanów, mało białka, w warzywach wiele witamin i minerałów);
- Deser: Sałatka owocowa z sosem custard (bogata w cukier, kalorie, ale i składniki odżywcze).
- Posiłek zdrowy w graniach rozsądku, zawierający dodatkowe węglowodany uwalniające serotoninę – związek uspokajający mózg.
Źródło: www.onet.pl