Jak znaleźć przyjaciół w dorosłym życiu?
Po studiach liczba wydarzeń towarzyskich spada. Okres od 25. do 30. roku życia jest najcięższym w nawiązywaniu i utrzymywaniu nowych relacji. W tym czasie również wiele starych relacji się kończy, bo przestajemy polegać na przyjaciołach i więcej uwagi skupiamy na związku partnerskim.
Jak znaleźć przyjaciół w dorosłym życiu?
Przede wszystkim nie powinno się odpuszczać poznawania nowych ludzi, nawet jeśli całą swoją uwagę skupiasz na swoim partnerze. Chodzi tu przede wszystkim o wzmacnianie swoich kompetencji społecznych, które pomogą Ci nawiązywać i podtrzymywać nowe relacje.
Nie krytykuj i nie pouczaj – tego nikt nie lubi, a wręcz nakazuje przyjąć postawę obronną. Osoba, która krytykuje, potępia i poucza nie wzbudza sympatii.
Postaraj się zrozumieć drugą osobę – w dorosłym życiu łatwiej nam zrozumieć zachowania i potrzeby drugiej osoby. Jako młodsi ludzie nie posiadaliśmy tej zdolności. To doświadczenie życiowe przygotowuje nas do rozumienia drugiego człowieka, jego zachowań, oczekiwań i problemów. Powinno więc to być ułatwieniem w nawiązywaniu szczerych i długotrwałych relacji.
Słuchanie
Próba zrozumienia drugiej osoby wiąże się z aktywnym słuchaniem – ludzie lubią mówić o swoich uczuciach, dlatego poszukują osób, które chcą ich wysłuchać.
Doceniaj
Bądź taką kumpelą, jaką sama chciałabyś mieć. Doceniaj, chwal i wspieraj. Każda osoba potrzebuje uznania i szczerych pochwał. Takie zachowania wzmacniają pewność siebie i sprawiają, że druga osoba czuje się dobrze w Twoim towarzystwie. Nie chodzi tu jednak o lizusostwo, a szczere docenianie.
Zobacz też: Związek czy przyjaźń? Co zrobić, kiedy musisz wybrać?