Jak radzić sobie z zazdrością? Porady psychologów
Jesteś typem zazdrośnicy? Jeśli tak, to musisz być świadoma, że zazdrość uprzykrza życie zarówno tobie, jak i twojemu partnerowi. Zmęczony ciągłą zazdrością partner, w końcu od ciebie odejdzie.
Jeśli twoja zazdrość nie ma uzasadnionych powodów, wiedz że ciężko będzie ci z nią całkowicie wygrać. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym zapanujesz nad tymi negatywnymi emocjami i poczuciem zazdrości.
Zobacz też: Kłótnia w związku. Jak przeprosić drugą połówkę?
5 sposóbów na zapanowanie nad zazdrością
Psychologowie potwierdzają: zazdrość jest chorobą, w dodatku nieuleczalną. Dlatego ważne, aby nauczyć się z nią żyć. Jest to trudne do wypracowania, ale możliwe.
Jak zapanować nad zazdrością? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!
1. Nie porównuj się z innymi
Przestań porównywać się z innymi kobietami. Zawsze znajdzie się osoba, która jest mądrzejsza, ma dłuższe nogi czy ładniejszy uśmiech. Takie ciągłe porównywanie się z innymi wprowadzi cię w kompleksy i będziesz czuła się gorsza od innych, co spotęguje twoje obawy i zazdrość.
2. Uwierz w siebie
Co za tym idzie? Uwierz w siebie! Zaakceptuj siebie i przypominaj sobie każdego dnia, jakie masz zalety. Staraj się je podkreślać każdego dnia, by na nowo poczuć się pewną siebie kobietą!
3. Nie interesuj się życiem innych. Żyj swoim
Chodzi tu również o nadmierne interesowanie się sprawami partnera. Kobiety często mają tendencję do snucia różnych wizji odnośnie tego, co ich mężczyźni robią poza domem. Jest to bardzo wykańczające i może prowadzić do niepotrzebnych kłótni!
4. Nie kuś losu
Jeśli często będziesz mówić partnerowi o swoich obawach, to uzna, że i tak uważasz go za niewiernego. W konsekwencji rzeczywiście może cię zdradzić. Jeśli jednak będzie uważać, że darzysz go zaufaniem, to zrobi wszystko, by go nie stracić.
5. Nie trzymaj w sobie złości
Porozmawiaj z przyjaciółmi o swoich obawach. Nie bój się ponarzekać, w końcu to twoi przyjaciele i z chęcią cię wysłuchają i doradzą. Rozładuj kumulący się w tobie stres. Jeśli wygadanie się najbliższym nie pomoże, warto pomóc sobie w inny sposób i poprosić o pomoc psychologa.
Zobacz też: Różnice w związku. Które można pokonać, a których nie da się przeskoczyć?