Zespół pęcherza nadreaktywnego – kiedy konieczne są pieluchomajtki?

  • Posted by Oktawia
  • January 11, 2019 5:35 AM CET
  • 0 comments
  • 436 views

Pęcherz nadreaktywny (z anielskiego OAB, czyli overactive bladder) to przypadłość, która częściej dotyczy kobiet, jednak i panowie czasami się z nią borykają. Czym jest OAB? Jest to zespół objawów związanych z układem moczowym. Podstawowe z nich to występowanie nagłego parcia na pęcherz oraz niekontrolowane wycieki moczu (1). Jak sobie radzić z nadreaktywnym pęcherzem i jakie produkty ochronne sprawdzą się najlepiej?

Co to są pieluchomajtki i kiedy należy po nie sięgać?

Pieluchomajtki to środek ochronny dla osób z nietrzymaniem moczu. Jako produkt o bardzo wysokim stopniu chłonności sprawdzają się nawet wówczas, gdy wycieki moczu są obfite i dochodzi do opróżnienia całego pęcherza. Chociaż kształtem przypominają zwykłe majtki, wiele je od nich różni. Przede wszystkim są znacznie grubsze, gdyż kryją w sobie wysoce chłonny wsad. Ponadto zapinane są na boczne przylepcorzepy, dzięki czemu ich wymiana jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku klasycznej bielizny.

Dla kogo przeznaczone są pieluchomajtki? Jest to produkt stworzony dla osób ze średnim, ciężkim lub bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu. Powody tego zaburzenia są różne, a pacjenci często słyszą diagnozę: zespół pęcherza nadreaktywnego. Życie obarczonej nim osoby bywa trudne, gdyż OAB jest krępujące i czasami prowadzi do zamykania się w czterech ścianach. Ponadto niewłaściwa pielęgnacja skóry narażonej na kontakt z moczem może skutkować powikłaniami w postaci świądu, wysypki, nadżerek czy stanu zapalnego.

Czy zespół nadreaktywnego pęcherza zawsze wymaga sięgania po pieluchomajtki?

Zacznijmy od tego, że każda osoba, która nie kontroluje oddawania moczu, powinna zgłosić się do lekarza w celu znalezienia przyczyny i rozpoczęcia terapii. Podstawowym kryterium, na którego podstawie lekarze diagnozują nadreaktywny pęcherz, jest pojawianie się nagłej potrzeby oddania moczu, również w najmniej spodziewanych momentach. Czasami pacjent daje radę dotrzeć do toalety, jednak w wielu przypadkach po kilku chwilach mocz wypływa niezależnie od woli. Inne objawy świadczące o OAB to zwiększona częstotliwość oddawania moczu (umownie jest to częściej niż 8 razy w ciągu doby), a także konieczność wstawania do toalety w nocy (2).

Jaka jest przyczyna zaburzenia? W grę może wchodzić infekcja układu moczowego, choroba, uszkodzenie nerwów, czasami niekontrolowane oddawanie moczu pojawia się jako skutek uboczny przyjmowania leków. Opieka specjalisty pomaga w znacznym stopniu ograniczyć uciążliwe objawy. Dopóki jednak zdarzają się niekontrolowane wycieki moczu, odpowiednia ochrona to podstawa. Oto jakie warianty masz do wyboru:

  • pieluchomajtki – są polecane przede wszystkim osobom mało aktywnym, leżącym, przebywającym w domu lub szpitalu, u których dochodzi do obfitych wycieków,
  • bielizna chłonna – jest cieńsza i przypomina zwykłą bieliznę, dlatego przeznaczona jest głównie dla osób pracujących, aktywnych, samodzielnych,
  • pieluchy – zalecane osobom chorym, leżącym, korzystającym z pomocy opiekuna,
  • wkładki – są odpowiednie wówczas, gdy wycieki moczu mają lekkie lub umiarkowane nasilenie.


Zarówno pieluchomajtki, jak i bielizna chłonna oraz pieluchy pomagają w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu, jednak weź pod uwagę, że pierwszy z tych produktów charakteryzuje się najwyższym stopniem chłonności. Duży wybór środków ochronnych dla osób borykających się z nadreaktywnym pęcherzem znajdziesz w ofercie marki TENA. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane produkty to nie tylko mniejsze prawdopodobieństwo powikłań skórnych, ale też lepsze samopoczucie psychiczne i komfort na co dzień.

Piśmiennictwo:

1. What is Overactive Bladder (OAB)? http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/overactive-bladder-(oab). Data dostępu: 30.12.2018.
2. What are the Symptoms of OAB? http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/overactive-bladder-(oab)/symptoms. Data dostępu: 30.12.2018.

 

0 comments