Zespół lęku uogólnionego

  • Posted by Oktawia
  • October 16, 2018 10:08 AM CEST
  • 0 comments
  • 1,089 views

Głównym objawem lęku zakwalifikowanego do zespołu lęku uogólnionego jest przewlekły stan zamartwiania się utrzymujący się przez min. 6 miesięcy. Pacjent, u którego postawiono diagnozę lęku tego rodzaju, cierpi z powodu poczucia wewnętrznego niepokoju, związanego z każdą sytuacją życia codziennego.

Objawy

Charakterystycznym dla tego typu przypadłości jest stan wzmożonej czujności, tak jakby miało wydarzyć się coś złego. Stan wzmożonej czujności i napięcia wywołuje u chorego objawy somatyczne takie jak: drażliwość, nerwowość, zaburzenia snu, napięcie mięśniowe, silny ból głowy. Osoba, u której postawiono diagnozę lęku należącego do tej grupy zaburzenia, niemal ciągle wynajduje sobie nowe powody do zmartwień. Przyczyny lęku są często błahe, niemające większego znaczenia. Co zatem wywołuje taki stan psychiczny u chorego? Powyższy stan jest spowodowany silnym uczuciem lęku wewnętrznego, który szuka ujścia na zewnątrz. Skutek, czyli pierwotny lęk poszukuje swojej przyczyny w późniejszym czasie. Osoba, u której postawiono diagnozę lęku z omawianej grupy, ma świadomość nieuzasadnionego i nadmiernego zamartwiania się. Mimo to nie jest, wstanie nad nim zapanować. Pomoc bliskich w tym wypadku jest niewystarczająca. W związku, z czym konieczna jest pomoc psychoterapeuty, który podejmie skuteczną walkę z problemem.

Na czym polega walka z tego rodzaju zaburzeniem?

Do skutecznej walki z zaburzeniem wykorzystuje się dwie terapie tj.:

1. psychoterapię, którą dzielimy na:

  • terapię poznawczo-behawioralną- terapia lęku oparta na zrozumieniu lęku i zmianie przekonań z nim związanych. Pacjent nabywa umiejętności radzenia sobie z pojawiającym się zaburzeniem przy użyciu odpowiednich technik,
  • terapię psychodynamiczną- terapia lęku oparta na działaniach mających na celu identyfikację i rozwiązanie nieświadomych konfliktów wewnętrznych.

2. farmakoterapię – terapia lęku wrocław przy użyciu środków antydepresyjnych. Do farmakologicznego leczenia lęku stosuje się inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny tzw.SSRI oraz wenlafaksynę należącą do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny.

0 comments