Kilka słów o czosnku

 • Posted by Dunia
 • March 19, 2011 8:56 AM CET
 • 5 comments
 • 996 views

Zdecydowałam się napisać o czosnku, gdyż jego popularność nie spadła od tysięcy lat. Był znany już wtedy i jest znany teraz.... Nie tylko ze względu na walory smakowe (ma swoich zwolenników jak i przeciwników), ale i lecznicze...

Kontrowersje wywołuje jego zapach, a czasem wręcz obrzydzenie czy odpychanie w większym gronie osób... Za tą mocną woń odpowiada nic innego jak aktywna substancja siarkowa - tak zwana allina. Przy rozpadzie owej substancji siarkowej wydziela się produkt zwany allicyną.

Co daje allicyna?

Zgodnie z badaniami ma ona zdolność do powstrzymywania procesu zlepiania się płytek krwi. Nasz krwioobieg jest dużo lepiej zabezpieczony przed tłuszczami.
Czosnek w ogóle jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego krwioobiegu, to wykazuje niezwykle pozytywne działanie. Nie dość, że usprawnia przepływ naszej krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy obniżając dość skutecznie cholesterol dzięki bioaktywnym składnikom, to jeszcze są skutecznym lekiem na nadciśnienie tętnicze (dzięki silnym bioaktywnym saponinom steroidowym).

Jest on także źródłem wielu witamin i minerałów. Do najczęściej zauważanych należą:

- Witamina A
- Witamina C
- Witaminy z grupy B
- Żelazo
- Miedź
- Cynk
- Magnez
- Jod
-Mangan
- Molibden

Bardzo ważną zaletą czosnku jest to, iż jest dobrym "antynowotworem" i ochrania nasze serce "korzystając" z wielu sposobów. Jak to się dzieje? Otóż zgodnie z badaniami dzięki rozpadowi alliny, a raczej produktów powstałych w wyniku tej reakcji. Nie tylko cholesterol się obniża, gdy spożywamy czosnek, ale także i poziom trójglicerydów. Nasze serce jest lepiej ukrwione, gdyż usprawniony staje się przepływ naszej krwi. Liczy się na jego korzyść również udział w przemianach kwasu arachidonowego (decyduje o wielu czynnościach naczyń krwionośnych).

Nie tylko ryzyko zawału serca jest obniżone, ale także i udaru mózgu, który często dopada osoby w wieku średnim lub podeszłym... Potrafi on również skutecznie, że się tak wyrażę podnieść kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Czosnek jest ceniony również ze względu na silne działanie antybakteryjne i antypasożytnicze zarazem. Grzyby pleśniowe, infekcje dróg moczowych, infekcje żołądkowe oraz tak zwane drobnoustroje dróg oddechowych są nam nie straszne, a wszystko dzięki aktywnym związkom znajdującym się w czosnku. Nie wszyscy oczywiście są w stanie znieść czy jego zapach czy smak. Więc powstały bezwonne i bezsmakowe ekstrakty z czosnku w kapsułkach.

Dość popularnymi ekstraktami czosnku w tabletkach/kapsułkach są:
- Ekstrakt Czosnku firmy Walmark
- Garlicin firmy Olimp

By pozbyć się niepożądanego zapachu można żuć liście mięty lub selera. Ewentualnie parę kieliszków wina czerwonego powinno załatwić sprawę.
Są oczywiście przeciwwskazania. Jakie? Otóż ludzie, którzy są cukrzykami i zażywający na to leki powinni ostrożnie obchodzić się z czosnkiem. W czasie stanu ciąży nie powinno się go spożywać w dużych ilościach, gdyż może wpłynąć niekorzystnie - tak samo w czasie karmienia piersią. Pył czosnkowy oraz spożywanie samego czosnku może zaszkodzić osobom uczulonym (ale to raczej logiczne).

źródło fit.pl

5 comments
 • Dariia
  Dariia Czosnk bardzo dobrze wpływa na różnego rodzaju choroby. Zima już mineła ale miedzy innymi czosnek zwalcza przeziębienie. To nic że ma nie zbyt przyjemny zapach liczą sie skutki. Zapach mozna jakos wytrzymać ale z choroba jest ciężej. Ostatnio lekarz mi ...  more
  March 19, 2011
 • Lilijka
  Lilijka Ja również jestem przeciwniczką czosnku. Śmierdzi w swej naturalnej postaci i wpływa na to, że śmierdzimy gdy przyjmujemy go w postaci tabletek. Brałam więc mogę coś na ten temat powiedzieć. Są inne, też naturalne a mniej odrażające środki na dolegliwości...  more
  March 20, 2011
 • <i>Deleted Member</i>
  Deleted Member A ja jestem zwolenniczka czosnku.Uwielbiam jego smak i dodaje do każdej mozliwej potrawy(oczywscie jesli tam czosnek pasuje).W takich ilosciach nie powoduje przykrego zpachu z ust!!!:)Ale za to jak poprawia smak dań:) No i jaki zdrowy.
  March 20, 2011 - delete
 • Klarysa
  Klarysa Lubię czosnek ale mając świadomość tego, że jego woń może być dla kogoś nieprzyjemna ograniczam się z jedzeniem potraw nim doprawianych. Jeśli już to pozwalam sobie na to co nim zaprawiane w piątki wieczorem. Przez weekend gdy nie mam dużego kontaktu z lu...  more
  March 20, 2011