Oktawia 159 artykułów

Powiązane Artykuły

Udostępnij Zgłoś

Medycyna estetyczna - coraz mniej piętnowana

 • Dodał(a) Oktawia
 • 14 października 2015 13:08:29 CEST
 • 5 komentarzy
 • 10 177 wyświetleń

 

Kobiety od tysięcy lat starają się poprawiać swoją urodę różnymi sposobami. Rozwój cywilizacji najpierw dał nam bezpieczne kosmetyki kolorowe, później natomiast zabiegi medyczne, potrafiące często całkowicie nas odmienić. Jeszcze do niedawna dziewczyny korzystające z pomocy medycyny estetycznej spotykały się z negatywnymi opiniami otoczenia - powoli jednak przestaje to być oceniane jako przesadne skupianie się na swoim wyglądzie.

Początki medycyny estetycznej w takim kształcie, jaki znamy, sięgają lat '70. Od tego czasu jednak dużo się zmieniło. Przede wszystkim nie jest już stosowana głównie w przypadku defektów estetycznych w rodzaju blizn czy rozszczepu wargi, ale koncentruje się na pomaganiu wszystkim tym, którzy odczuwają dyskomfort związany ze swoim wyglądem. Jest też o wiele bardziej dostępna, choć ceny niektórych zabiegów nadal bywają dość wysokie.

Przewaga medycyny estetycznej nad znaną już wszystkim chirurgią plastyczną polega na tym, że zabiegi nie wymagają skalpela, a więc i pobytu w szpitalu - wykonuje się je w gabinetach lekarskich w trybie ambulatoryjnym, z późniejszymi wizytami kontrolnymi i ewentualną dalszą korektą.

W czym pomaga obecnie medycyna estetyczna?

Zakres zabiegów jest bardzo szeroki, a w każdym kolejnym roku dochodzą nowe metody i możliwości. Ciężko wymienić wszystkie, jednak te, z którymi najczęściej można spotkać się w gabinetach, to między innymi:

 • Zachowanie młodego wyglądu, np. poprzez likwidację lub znaczne zmniejszenie zmarszczek, ujędrnienie skóry, korektę owalu twarzy za pomocą lipoiniekcji (wszczepienie własnych komórek tłuszczowych w obszary, gdzie naturalnie występuje ale zanika z wiekiem), zastosowanie kwasu hialuronowego w innych obszarach ciała dla nadania im lepszej estetyki.
 • Likwidację przebarwień, blizn czy innych nabytych defektów urody, w obrębie całego ciała.
 • Modelowanie sylwetki poprzez usuwanie lub wszczepianie komórek tłuszczowych w wybrane obszary ciała.
 • Modelowanie ust, brwi, kształtu oczu, bezoperacyjna korekta kształtu nosa lub podbródka.
 • Permanentne usuwanie nadmiernego owłosienia na ciele w rejonach, gdzie nie powinno ono występować - lub po prostu dla wygody, aby nie była konieczna regularna depilacja lub golenie.
 • Likwidacja lub poprawa wyglądu rozstępów, powstałych zarówno w skutek szybkiej zmiany wagi (mogą ją powodować niektóre choroby), jak i po ciąży.

Medycyna estetyczna pozwala jak widać na bardzo szeroki zakres działania i korektę - w mniejszym lub większym stopniu - praktycznie każdej wady estetycznej, z jaką zgłasza się pacjent.

Ograniczenia medycyny estetycznej

Decydując się na skorzystanie z pomocy specjalisty musimy być świadome, że każdy organizm jest nieco inny i efekty zabiegów nie zawsze będą idealnie takie, jak sobie zaplanowałyśmy. Przykładowo, usuwanie laserowe nadmiernego owłosienia działa tylko na już obecne cebulki włosowe - w niektórych chorobach jednak, zwłaszcza przy problemach hormonalnych, mogą pojawić się nowe i zabieg będzie trzeba powtarzać.

Podobnie jest z każdą praktycznie interwencją estetyczną: u jednych efekt będzie lepszy, u innych gorszy. Nie każdą bliznę da się usunąć, nie zawsze rozstępy całkowicie znikną, czasami konieczne będzie powtarzanie zabiegów do osiągnięcia zadowalających rezultatów.

Z tego właśnie powodu warto korzystać z renomowanych klinik i bardzo uważnie słuchać lekarza, mającego się nami zająć. Absolutnie nie wolno też udzielać nieprawdziwych odpowiedzi na zadawane przez niego pytania, bo może to mieć nie tylko wpływ na ostateczny efekt, ale też spowodować powikłania.

Czy warto skorzystać z możliwości poprawienia swojego wyglądu?

Odpowiedź wydaje się oczywista: warto, choćby dla swojego lepszego samopoczucia i podniesienia związanej często z naszym wyglądem pewności siebie. Zwłaszcza, że obecnie nie traktuje się już korzystania z poprawiających estetykę ciała zabiegów medycznych jako swoistej "fanaberii" - jest to raczej coś, nad czym na pewnym etapie swojego życia zastanawia się większość kobiet, a także całkiem spora część mężczyzn.

Jeżeli mamy świadomość istnienia pewnych ograniczeń i niewielkiego, ale zawsze jednak istniejącego ryzyka związanego z zabiegami, podejdziemy do sprawy w sposób racjonalny i realistyczny, możemy bardzo skorzystać na olbrzymim postępie, jaki poczynił ten specyficzny dział medycyny.

 

5 komentarzy
 • Magda30
  Magda30 Ja sama już czasem myślę, że warto byłoby to czy tamto ciupinkę poprawić
  15 października 2015
 • Agnieeszka
  Agnieeszka Poprawiałam napięcie skóry i owal buzi nićmi. Efekty naprawdę cudne i bez efektu sztuczności. Nie udaję, ze tak dobrze się trzymam i każdej kobiecie, koleżance mogę sie przyznać co robiłam i gdzie. Jestem zdania że porządne kliniki warto sobie polecać.
  15 października 2015 - 1 lubi to
 • Antonina
  Antonina Różnice w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej są chyba dla większości oczywiste. O ile druga forma jest dla mnie nie do przyjęcia o tyle o pierwszej chętnie czytam i kiedyś kto wie...
  7 listopada 2016
 • Lila
  Lila Antonina a ja interesuję się i tą i tą. Nie wiadomo co z czasem może się przydać. Nie ma co będąc młodym wykluczać pewne rzeczy. Nie wszyscy starzeją sie tak samo pięknie i dlatego nie neguje gdy ktoś by poczuć się komfortowo decyduje sie na to by pomógł ...  więcej
  8 marca 2017