Czy łuszczycy należy się bać ? Co to takiego ?

 • Posted by Iwa
 • June 7, 2012 10:13 AM CEST
 • 4 comments
 • 1,023 views

Łuszczyca jest zapalną chorobą skóry z nadmierną produkcją naskórka. Przeciętny człowiek regeneruje naskórek w ciągu około 28 dni. W przypadku łuszczycy proces ten przebiega w ciągu zaledwie nawet 3-4 dni. Szacuje się, że na łuszczycę choruje około 1-3% ludzi na świecie.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć. Łuszczyca jest niezakaźna. Jest to choroba o podłożu genetycznym, jednak jej sposób dziedziczenia nie jest do końca poznany. Łuszczyca wiąże się również z działaniem układu odpornościowego organizmu. Skóra stanowi pewną barierę ochronną, a zmiany łuszczycowe mogą zakłócić tę ochronę narażając chorego na infekcje.

Objawy zmian łuszczycowych mogą się różnić w zależności od jej rodzaju. Zmiany mogą przybrać postać pojedynczych blaszek łuszczycowych z łuską, a mogą stanowić spore obszary plackowate na głowie czy na całym ciele. Cechą charakterystyczną dla łuszczycy jest wyraźne wyodrębnienie zmiany chorobowej od zdrowej skóry.

Biorąc za kryterium wiek istnieją dwa rodzaje łuszczycy. Łuszczyca I typu ujawniająca się w młodym wieku przed 40 rokiem życia. Najczęściej do pierwszego wystąpienia dochodzi między 18-22 rokiem życia. W przypadku tej postaci choroby najczęściej występuje ona również w rodzinie. Często sprowokowana jest infekcjami paciorkowcowymi. Jej przebieg w wielu przypadkach jest dosyć ciężki. Nawroty choroby również występują często.

Typ II łuszczycy ujawnia się w późnym wieku (ze szczytem zachorowań w około 60 roku życia). W tym przypadku łuszczycy z reguły nie występuje ona w rodzinie. Przebieg choroby jest dosyć stabilny, a zmiany nie są bardzo nasilone.

Duży odsetek osób chorych na łuszczycę doświadcza współistniejącej choroby: łuszczycowego zapalenia stawów. Choroba ta może prowadzić do zwyrodnienia stawów, a w skrajnych przypadkach do kalectwa.

Źródło: luszczyce.pl

4 comments
 • Pasztetowa
  Pasztetowa Mam łuszczycę. Nie należy jej się bać ani wpadać w panikę gdy obcuje się z kimś kto na tę chorobę choruje. Nie jest zakaźną dolegliwością to raz a właściwie prowadzona może być praktycznie nie widoczna
  July 30, 2012
 • Aleksa
  Aleksa Jak tylko usną moje dzieci coś Wam napiszę , bo jak jest cisza moja wena twórcza działa szybciej :)
  November 16, 2012
 • Fa
  Fa Aleksa, temat wart tego by o nim podyskutować ... wiele osób uważa łuszczycę za chorobę zakaźną :/
  November 16, 2012
 • Aleksa
  Aleksa I właśnie takie osoby dzielę na dwie grupy. Pierwsza to dla mnie niekulturalni głupole, druga to osoby które nic nie wiedzą o łuszczycy.Najważniejszą sprawą jest to, że da się z nią żyć i jeszcze nikt nigdy się nią nie zaraził.Nie ma takiej opcji. Można s...  more
  November 16, 2012