Oddychaj pełną piersią – proste ćwiczenia oddechowe

Wycisz się zanim zaczniesz ćwiczyć
Na początku warto pamiętać o tym, że nawet ćwiczenia relaksacyjne wykonywać możemy będąc w stanie napięcia. W takiej sytuacji na niewiele się one zdają. Na początku nasz organizm zmuszony do spowolnienia będzie z nami walczył. Dlatego też dajmy sobie zwykle 5-10 minut na wstępne wyciszenie, by osiągnąć lepsze efekty ćwiczeń. Usiądźmy lub połóżmy się na podłodze i oczyśćmy umysł z niepotrzebnych myśli. Gdy będzie ich mniej, zacznijmy trening.
Oddech przeponowy
To najbardziej znana technika aktywacji przepony. W praktyce skupiamy się na tym by podczas wdechu nasz brzuch unosił się, a opadał z wydechem. Pod mostkiem znajduje się bowiem nasza przepona. Gdy prawidłowo napełnimy ją powietrzem zaobserwujemy, że cały brzuch unosi nam się do góry. Oddychanie przeponowe to świetne ćwiczenie także przed snem. Jest w stanie bardzo mocno nas zrelaksować, a w efekcie zasnąć.
Wyrównywanie oddechu
Długość wdechu i wydechu mogą nie być sobie równe. Skupmy się na chwilę by je policzyć. W ramach ćwiczenia starajmy się wyrównać czas obu czynności. Jeśli dłuższy jest wdech, to przeciągamy wydech. Jeśli jednak to wydech zajmuje nam sekundę czy dwie dłużej, to przeciągnijmy wdech. Zawsze dopasowujemy się do czynności, która trwa dłużej. Ćwiczenie to pozwala nam odnaleźć równowagę.
Długie wdechy
Ćwiczenie to jest świetnym następstwem wyrównywania oddechu. Gdy mamy już wypracowany równy oddech, postarajmy się stopniowo wydłużać czas wydechu. Docelowo ma być on dwa razy dłuższy niż wdech. Nie chodzi o to by od razu na siłę wydmuchiwać z siebie resztki powietrza, tylko po to by wydłużyć wydech, kluczem jest stopniowe dochodzenie do celu.
Zatrzymanie
Mówiąc wprost – wdech, przerwa, wydech, przerwa. Chodzi o to by zatrzymać się po każdej aktywności. Wszystkie cztery fazy oddychania powinny być równe. Jeśli nasz wdech trwa 4 sekundy, to przerwa również powinna trwać 4 sekundy. Ćwiczenie to zalecane jest w sytuacjach stresowych, pomaga nam się zatrzymać, nie zagłębiać się w zdenerwowaniu, w praktyce po prostu obniża ciśnienie.
Oddychanie progresywne
Zwane też Kapalanhati. Ćwiczenie polega na tym by po długim wdechu zastosować kilka szybkich wydechów i wdechów. Powinniśmy zrobić to z użyciem siły, oddech ma być szybki i przeponowy. Szybkie oddychanie trwać jednak powinno około 2 sekund. Po tej sekwencji zaleca się zrobić krótką przerwę przed kolejnym długim wdechem.
Stosowanie tych technik może pomóc nam wytworzyć w sobie nawyk szybkiego relaksowania się na co dzień i to w każdej życiowej sytuacji. Jest to także test wydolności naszych płuc. Jeśli jakieś ćwiczenie okazuje się niemożliwe do wykonania lub też odczuwamy przy nim ponadnormatywny dyskomfort, to warto zbadać swoje płuca. Podstawowym badaniem czynności oddechowych jest spirometria. Badanie to opiera się na prostym pomiarze wydychanego i pobieranego do płuc powietrza. Jest nieinwazyjne i całkowicie dla nas bezpieczne, a wskazać może kierunek dalszej diagnostyki.