Kwas foliowy nie tylko dla kobiet w ciąży. Dlaczego warto go suplementować?
Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny, który jest syntetyczną formą witaminy B9. Warto wspomnieć, że nie jest on syntezowany w organizmie więc musi być dostarczana wraz ze spożywanymi posiłkami. Jakie ma właściwości? Dlaczego warto ją suplementować?
Kwas foliowy – właściwości
Kwas foliowy pełni szereg istotnych funkcji w organizmie. Jej obecność jest niezbędna, aby zachować zdrowie. Warto pamiętać, że nie tylko kobiety w ciąży powinny suplementować kwas foliowy.
Syntetyczna forma witaminy B9 bierze udział w syntezie i naprawie materiału DNA. Bierze również udział w procesach metabolicznych, co ułatwia odchudzanie. Reguluje również funkcjonowanie i wzrost wszystkich komórek w organizmie.
Kwas foliowy wpływa także na poziom homocysteiny (aminokwas), który odpowiada za stan naszego zdrowia. To również zapewnia ochronę przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz pomaga w koncentracji.
Kwas foliowy – kto narażony jest na jego niedobór?
Kwas foliowy występuje w wielu produktach spożywczych, więc osoby które zawierają je w swojej diecie, nie muszą koniecznie dodatkowo go suplementować. Są jednak pewne wyjątki i sytuacje, które narażają na niedobór kwasu foliowego.
Osoby narażone na niedobór kwasu foliowego:
- osoby palące papierosy,
- kobiety w ciąży,
- kobiety na antykoncepcji hormonalnej,
- osoby korzystające z solarium,
- osoby z anemią,
- noworodki, nastolatki w okresie dojrzewania i osoby starsze.
Kwas foliowy – objawy niedoboru
Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Gdy pojawią się pierwsze jego niedobory, powinniśmy zacząć natychmiastową suplementację. Sygnały świadczące o jego niskim poziomie w organizmie to rozpoczynające się kłopoty z mówieniem, problemy ze wzrokiem, drżenie rąk i nóg, zaburzenia pamięci, bladość twarzy, ból głowy i przebarwienia na paznokciach.
Kwas foliowy – produkty społeczne
Kwas foliowy jest obecny w wielu produktach społecznych. Warto pamiętać, że nie zawsze jedzenie produktów z jego dużym stężeniem starcza. Organizm pobiera z nich jedynie 30-40% całości kwasu w nich zawartego. Powinniśmy więc dodatkowo go suplementować.
Produkty z kwasem foliowym:
- ciecierzyca,
- szpinak,
- sałata,
- fasola biała,
- korzeń i natka pietruszki,
- kurze jaja,
- brukselka,
- jarmuż,
- brokuły,
- brukselka,
- słonecznik,
- sezam.