Ciekawostki: Dieta a choroba psychiczna
Zmiany w diecie mogą wpływać korzystnie na zmniejszenie dolegliwości ze strony zaburzeń psychicznych. Niestety odnotowano również, iż czynniki żywieniowe mogą wpływać na pojawienie się problemów psychicznych.
Profesor Joseph Garner przeprowadził doświadczenie na myszach. Wybrał gatunek myszy, który jest predestynowany do autoagresywnych zachowań jak wyrywanie sierści, drapanie. Zaobserwowano, iż zwierzęta, które wyrywały sobie sierść miały niski poziom aktywności serotoniny w mózgu.
Stąd hipoteza, iż zwiększenie aktywności tego neuroprzekaźnika może poprawić kondycje psychiczną zwierząt. Serotonina powstaje z tryptofanu, aby zaś mógł on przejść barierę krew-mózg konieczna jest interwencja insuliny, a więc podanie węglowodanów. Stąd pomysł na dietę bogatą w tryptofan oraz cukier. Karma ta miała pierwotnie redukować wyrywanie sierści. Zamiast tego stan zdrowia chorych myszy pogorszył się, co więcej pojawiły się również inne autoagresyjne zachowania jak drapanie. Pozornie zdrowe myszy również rozwinęły podobne nienormalne reakcje. Odstawienie diety zaś powodowało zastopowanie rozwoju negatywnych zachowań.
Wnioskiem jaki można poniekąd wyciągnąć z badania, jest negatywny stosunek diety bogatej w cukry proste na zdrowie psychiczne. Teoria ta jednak wymaga dalszych badań i obserwacji przy podaży tryptofanu zbliżonej do naturalnie przyjmowanej przez człowieka.