Rozstanie. 5 sygnałów świadczących o tym, że nie ma już czego ratować

Kryzysy, sprzeczki i nieporozumienia pojawiają się w każdym związku. Czasami mamy do czynienia z mniejszymi kryzysami – te wystarczy załagodzić szczerą rozmową. Zdarza się jednak, że w relacji pojawia się nieco większa rysa. Niektórych problemów nie da się rozwiązać jedną rozmową. Koniecznie jest zaanagażowanie i praca obojga partnerów – czasami udaje się wyprowadzić związek na prostą. Niestety, nie zawsze.
Zobacz też: Zakończenie związku. Dlaczego tak bardzo się tego boimy?
Niektóre relacje zmierzają ku rozpadowi i naprawdę nic nie da się z tym zrobić. Trudno wyczuć ten moment, w którym ze zwykłych problemów w związku sytuacja zmienia się w taką nie do odratowania. Gdy jednak jest już za późno, naprawdę nie warto próbować w nieskończoność. Czasami dla obu stron dużo zdrowiej jest odpuścić i skupić się na własnym życiu.
Przedstawiamy najczęstsze sygnały świadczące o tym, że związek się rozpada (lub już rozpadł).
#1 Nie potraficie ze sobą rozmawiać
Próbujecie, dajecie sobie czas, staracie się zachować spokój – wszystko na nic, każda wasza rozmowa prowadzi do awantury lub urywa się w najważniejszym momencie. Komunikacja jest jedną z najważniejszych spraw w związku – jeśli jej brakuje, naprawdę trudno nad czymkolwiek pracować.
#2 Nie szanujecie się
Wiele par, nawet te zmagające się z potężnymi kryzysami, nie zapomina o wzajemnym szacunku. Jeśli jednak jedno lub oboje z was ma z tym problem i nie potrafi już szanować drugiej osoby, relacja powinna zostać zakończona. Brakiem szacunku można nazwać przemoc – werbalną, słowną lub psychiczną czy ignorowanie drugiej osoby.
#3 Nie lubicie spędzać razem czasu
Wspólne spędzanie czasu przestało sprawiać wam przyjemność? Nie wiecie, co razem robić, żyjecie w zasadzie bardziej osobno, a każde w wolnym czasie zajmuje się swoimi sprawami? To może świadczyć o tym, że uczucie się wypaliło, a relacja przestała istnieć. Oczywiście, nawet osoby będące w związku powinny mieć czas dla siebie – problem pojawia się w momencie, w którym przebywanie z drugą osobą nie sprawia już żadnej przyjemności.
#4 Nie tęsknisz za nim
Niezależnie od tego, jak długo się nie widzicie, nie ma w Tobie tęsknoty. Nie dążysz do spotkań – wręcz przeciwnie, robisz wszystko, aby ich uniknąć. Zastanów się, czy na pewno warto kontynuować związek, w którym brakuje tej ważnej emocji.
#5 Czujesz się niekomfortowo w jego towarzystwie
Gdy już się widzicie, czujesz dyskomfort – nie potrafisz zachowywać się spokojnie, zastanawiasz się, co powiedzieć, a co lepiej przemilczeć. Odliczasz minuty do końca spotkania, a jeśli mieszkacie razem, robisz wszystko, żeby nie siedzieć w domu. Przebywanie w towarzystwie partnera powinno być dla Ciebie komfortowe – jeśli tak nie jest, rozważ zakończenie związku.
Zobacz też: Jak wyczuć, że w związku nadciąga kryzys?