Mamo dlaczego krowy produkują mleko?

 • Posted by MalinowyMus
 • September 17, 2014 1:45 PM CEST
 • 3 comments
 • 10,401 views

Pytanie dlaczego krowy produkują mleko nurtuje większość przedszkolaków ale jak się okazuje również nie jednego dorosłego. Czy krowy są mleczne bo jest to cecha wrodzona tego gatunku czy może "fenomen" ten coś warunkuje ?


Krowy jak każdy ssak produkują mleko wyłącznie by wykarmić swoje młode. W praktyce cóż, wygląda to tak, że hodowlane krowy muszą stale rodzić młode, być eksploatowane by dostarczać mleko.


Cykl produkcyjny jest pomyślany w taki sposób, by zmaksymalizować produkcję, a jednocześnie skrócić okresy przejściowe czyli takie w których krowa mleka nie daje.


Ciąża u krów trwa tyle samo co u ludzi, dziewięć miesięcy. Cielak przez około 8-9 miesięcy powinien pić mleko matki i razem z nią przebywać na pastwiskach ale nie w hodowli przemysłowej. Tam by nie wykształciła się więź między matką a dzieckiem bezlitośnie rozdziela się je zwykle już pierwszego dnia. Krowy cierpią, gdy odbiera się im cielaki ale biznes to biznes, niedługo krowa ponownie będzie zmuszona zająć w ciążę. Krowy użytkowane są tylko przez cztery do pięciu lat, gdy rodzą młode i dają mleko. Po kilku takich cyklach są bardzo wycieńczone i zmniejsza się ilość mleka, które wytwarzają. Ponieważ większa się ich podatność na choroby trafiają do rzeźni.


W naturze krowa mogłaby żyć około dwudziestu lat. Krowa produkcyjna żyje zaledwie sześć do siedmiu lat. Jakieś refleksje?


Ludzie są jedynymi ssakami, które piją mleko w wieku dojrzałym. Mylne jest powszechne przekonanie, że rezygnowanie z mleka spowoduje niedobór wapnia. Są rośliny takie jak migdały, brokuły, mak, jarmuż, soja czy amarantu są alternatywą która w 100% jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na wapń

3 comments
 • Aldona
  Aldona Przeraża jakimi jesteśmy pasożytami wobec świata zwierząt :(
  September 17, 2014
 • Beata1975
  Beata1975 Powinno się dużo mówić i pisać o tym jak to jest nim mleko trafi na nasz stół może wtedy więcej osób zrezygnowałaby z mleka, mięsa. Ja jestem już na właściwej drodze.
  September 24, 2014
 • ladnekwiatki
  ladnekwiatki Urodzić się krową jest źle ale słyszałyście ze los byczków jest równie podły.Tylko wybrane jednostki dorastają by pomagać w rozmnażaniu z reszty niedługo po narodzinach robi się cielęcinkę :(
  September 25, 2014