Kwiaty w kosmetykach. Zobacz, jakie mają właściwości i zastosowanie

Kwiaty to jeden z symboli wiosny. Stanowią piękną dekorację – zarówno w domu, jak i w naturze. Co więcej, świetnie sprawdzają się również w kosmetyce.
Mimo, że nie łączymy kwiatów z pielęgnacją i dbaniem o urodę (w przeciwieństwie do np. owoców) – ich dobroczynne właściwości mogą naprawdę dobrze wpłynąć na stan skóry.
Zobacz też: Kwiaty. Co symbolizują konkretne kwiaty?
Musimy mieć jednak świadomość tego, że sam fakt, że dany kosmetyk pachnie jakimś kwiatem, niekoniecznie oznacza, że ma go w składzie. Należy więc uważnie czytać składy produktów lub wypróbować domową, naturalną pielęgnację.
Sprawdź, jakie właściwości i zastosowanie mają Twoje ulubione kwiaty.
#1 Rumianek
Rumianek wykazuje właściwości odkażające i oczyszczające. Wykorzystuje się go do łagodzenia podrażnień skórnych oraz błon śluzowych oraz do pielęgnacji skóry wrażliwej, która wykazuje skłonność do podrażnień. Ponadto, świetnie sprawdza się do pielęgnacji jasnych włosów.
#2 Róża
Róża ma szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na stan i wygląd skóry. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, potrafi także łagodzić ból, napięcia i podrażnienia. Ponadto, różę wykorzystuje się w produkcji kosmetyków nawilżających i ujędrniających. W codziennym użytku bardzo dobrze sprawdza się natomiast woda różana – hydrolat.
Zobacz też: Woda różana. Jak działa na naszą cerę? Czy warto jej używać?
#3 Jaśmin
Jaśmin cechuje intensywny, mocny zapach, który jest nie tylko piękny, ale także ma właściwości antydepresyjne i pobudzające. Sam jaśmin z kolei działa bardzo dobrze na skórę, przede wszystkim trądzikową. Nie dość, że wspiera jej regenerację, to dodatkowo ją zmiękcza.
#4 Nagietek
Nagietek znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale również stref intymnych. Wszystko za sprawą właściwości bakteriobójczych i oczyszczających, a przy okazji łagodnego działania.
#5 Biała lilia
Biała lilia jest wykorzystywana przede wszystkim w pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej i wrażliwej. Działa zmiękczająco, nawilżająco i łagodząco. W ekstrakcie z lilii znajdziemy polisacharydy, które odpowiadają za miękkość skóry.