Wizyta u ginekologa. Wszystko co powinnaś wiedzieć

Ginekolog to ważny lekarz w życiu każdej kobiety. Specjalizuje się głównie w zdrowiu intymnym i to właśnie do niego możemy zwracać się z nurtującymi pytaniami dotyczących metod antykoncepcji czy niepokojących objawów podczas miesiączkowania.
Zobacz więcej: Najpiękniejsze cytaty o seksie
Zobacz więcej: Czy seks podczas okresu to dobry pomysł?
Lekarze ginekologii, zajmują się one tak osobistymi i wrażliwymi tematami, że myśl o ich odwiedzeniu może sprawić, że poczujesz się zdenerwowana, zakłopotana i niechętna do omówienia swoich najbardziej intymnych kwestii z kimś, kto jest w zasadzie obcy. Rozumiemy, może to być trochę niekomfortowe. Lecz pamiętajmy, że to nasze zdrowie jest najważniejsze, a jest to zupełnie normalny lekarz, jak stomatolog czy internista, do którego możemy zwrócić się o potrzebną pomoc.
Zobacz więcej: Paznokcie sylwestrowe. Zobacz inspiracje na stylizacje
Zobacz więcej: Najpiękniejsze kreacje sylwestrowe. Inspiracje z Instagrama
Kiedy pierwsza wizyta?
Pierwszą wizytę u tego rodzaju lekarza, kobieta powinna odbyć już w młodym wieku zaraz po rozpoczęciu miesiączkowania. Jest to bardzo ważne w kwestii wyrobienia sobie zdrowego nawyku, że do ginekologa chodzimy też „zdrowe” i bez przyczyny, w ramach profilaktyki chorób kobiecych. Nawiązując relację z ginekologiem w młodym wieku, nastawiasz się na znacznie lepszą i bardziej komfortową relację w późniejszym czasie. Jeśli nie czujesz się w pełni komfortowo w towarzystwie twojego lekarza, zmień go i znajdź osobę, której zaufasz.
Jak wygląda wizyta?
- Wywiad
Pierwszym krokiem będzie rozmowa pomiędzy lekarzem a pacjentem. Ginekolog spyta Cię o o miesiączki (ich regularność), o choroby przewlekłe, o ciąże, o operacje, o choroby w rodzinie, o to kiedy ostatnio miałaś badania.
2. Badanie
Badanie polega na rozebraniu się od pasa w dół. Możesz zostać w butach lub w skarpetkach, możesz też być boso. Najwygodniej do ginekologa pójść w spódnicy, ale nie jest to konieczne. Badanie ginekologiczne zaczyna się od oglądania zewnętrznych narządów płciowych (zatem jest zupełnie bezbolesne), i na tym kończy się badanie okolic płciowych u dziewicy. U kobiety współżyjącej, lekarz następnie zakłada wziernik. Teraz lekarz uwidacznia część pochwową szyjki macicy i jeżeli jest to wizyta profilaktyczna – pobiera cytologię.
Po pobraniu cytologii wziernik jest wyciągany i lekarz bada pacjentkę tak zwanym badaniem zestawionym – czyli dwuręcznie. Jedną ręką (jednym lub dwoma palcami) dotyka szyjki macicy, a drugą dłonią przez powłoki brzuszne ocenia położenie, wielkość i ruchomość lub ewentualną bolesność macicy i jajników.
Na sam koniec ginekolog poleca pacjentce ubrać się od dołu i rozebrać „od góry”. Tak aby zbadać jej piersi.